• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

  • فولاد فیدار

فولاد فيدار

میلگرد آلیاژی چیست؟

میلگرد آلیاژی چیست؟

به طور خلاصه و ساده میلگرد آلیاژی، میلگردی است که از عناصری دیگر به جز عناصر اصلیش در فرآیند ساخت آن استفاده شود. عناصر اصلی برای ساخت میلگرد شامل آهن و کربن میشود بنابراین برای میلگرد آلیاژی از عناصر دیگری همچون کروم، تنگستن، نیکل و ... باید استفاده کرد تا بتوان به آن میلگرد آلیاژی گفت. قیمت میلگرد آلیاژی با میلگرد معمولی متفاوت است.

میلگرد آلیاژی و فرق آن با میلگرد غیرآلیاژی

از تفاوت های اصلی بین میلگرد آلیاژی و معمولی میتوان به مقاومت میلگرد آلیاژی در مقابل خوردگی اشاره کرد. میلگرد آلیاژی به علت دارا بودن عناصری به جز عناصر اصلی میلگرد، در ساختارش در مقابل خوردگی مقاوم تر است. همچنین میلگرد های آلیاژی بسته به آلیاژ به کار رفته در آن میتوانند در مقابل حرارت و زنگ زدگی نیز مقاوم شوند.

میلگرد آلیاژی

روش های ساخت میلگرد آلیاژی

میلگرد آلیاژی معمولاً به 2 روش میکرو آلیاژی و ترمکس ساخته می‌شود در مقاله تولید میلگرد با روش های ترمکس و میکروآلیاژی به طور مفصل درباره این دو روش ساخت صحبت کرده ایم.

انواع میلگردهای آلیاژی بر اساس آلیاژ به کار رفته در آن

میلگرد های آلیاژی به دو دسته پر آلیاژ و کم آلیاژ تقسیم میشوند. میلگردهایی که بیش از 8 درصد آلیاژ در آن ها به کار رفنته باشد در دسته پر آلیاژ طبقه بندی میشوند و زیر 8 درصد در دسته کم آلیاژ دسته بندی میشوند. در ادامه با انواع آلیاژ های بکار رفته در میلگرد آشنا خواهید شد.

1- میلگرد با آلیاژ کروم

این نوع از میلگرد به جز دارا بودن عناصر پایه ای میلگرد دارای عنصر کروم نیز هست. این عنصر به میلگرد توانایی این را میدهد تا بتواند در مقابل زنگ زدگی مقاوم تر شود. و در شرایط محیطی به سادگی دچار زنگ زدگی نشود. هرچه کروم بیشتری در ساختار میلگرد به کار برود میلگرد در برابر زنگ زدگی مقاوم تر میشود.

2- میلگرد با آلیاژ تنگستن

استفاده از تنگستن در میلگرد باعث افزایش ثبات شیمیایی آن شده و در نتیجه میلگرد را در مقابل واکنش های شیمیایی مقاوم تر و سختی میلگرد را بالا میبرد همچنین از تنگستن برای ساخت مته نیز استفاده میشود.

3- میلگرد با آلیاژ منگنز

اضافه کردن عنصر منگنز به میلگرد باعث بالا رفتن استحکام و مقاومت میلگرد میشود همچنین این عنصر بر فرآیند شکل پذیری نیز تاثیر گذار است و باعث شکل پذیری راحت تر میلگرد میشود.

4- میلگرد با آلیاژ کبالت

اضافه کردن فلز کبالت به میلگرد و یا فولاد باعث بالا رفتن سختی آن در دمای بالا میشود و باعث میشود تا میلگرد در دمای بالا شکل خود را حفظ کند اگر بخواهند این ویژگی را تقویت کنند به آن کمی تنگستن نیز اضافه میکنند.

5- میلگرد با آلیاژ نیکل

نیکل از عناصر مهم در  تولید میلگردهای آلیاژی است. اضافه کردن نیکل باعث شکل پذیری بهتر و راحت تر میلگرد میشود. همچنین گفتنی است با اضافه کردن درصد بیشتری از نیکل به میلگرد، میلگرد در برابر زنگ زدگی و خوردگی نیز مقاوم تر میشود. میلگرد آلیاژی حاوی نیکل در صنعت بسیار کاربردی و مهم است.

انواع میلگرد آلیاژی

سخن پایانی

در این مقاله با میلگرد آلیاژی انواع آن و کاربردهای هر یک آشنا شدیم. و دریافتیم که با ترکیب هر عنصر با میلگرد، میلگرد دارای چه ویژگی هایی میشود. قیمت میلگردهای آلیاژی بسته به نوع آن و مواد به کار رفته در آن متغیر است.

 

 

@ fooladfidar

021 - 66313156