• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

فولاد فيدار

وال پست چیست و چگونه انجام میشود؟

وال پست چیست و چگونه انجام میشود؟

وال پست به نوعی نگهدارنده در دیوارها برای مهار بار های جانبی و افزایش همبستگی دیوار با اسکلت ساختمان میشود. استحکام وال پست ها به کیفیت محصولاتی که در ساختشان استفاده میشود بستگی دارد، این سازه از نبشی ساخته میشود، هر چه کیفیت و قیمت نبشی های بکار رفته در اجرای وال پست بیشتر باشد و از محصولات با دوام تر استفاده شود، کیفیت بیشتری خواهد داشت. 

وال پست (wall post)  چیست؟

وال پست در لغت نگهدارنده دیوار معنا میشود، و از کلاف هایی با طول مشخص تشکیل شده است که برای مقاوم سازی سازه های بتنی و افزایش همبستگی دیوار با اسکلت سازه به کار میروند. 

دیوار ها بخش های غیر سازه ای در ساختمان ها هستند، که در صورت وقوع زلزله اگر به خوبی مقاوم سازی نشده باشند و با اسکلت سازه متصل نشده باشند فرو خواهد ریخت، و خسارت های مالی و جانی زیادی را به خواهند آورد. 
در صورتی که وال پست ها به صورت درست اجرا شوند، به طور محسوسی در کنترل خرابی دیوارها در سازه های بتنی خواهد داشت. 

به طور کلی دیوارهای یک ساختمان از مواردی مانند: سنگ، بتن، چوب، فلز و آجر ساخته میشوند، و به عنوان جداکنده در ساختمان به کار گرفته میشوند. و فضاها در سازه را تشکیل میدهند. 

عدم استفاده از وال پست یا همان نبشی کشی میتواند باعث بروز اشکالات اساسی در ساختمان سازی بشود، به طور کلی این سازه ها در دو نوع فلزی و بتن آرمه ساخته میشوند که در نوع فلزی از نشی، قوطی و نبشی استفاده میشود و در نوع بتنی از بتن آرمه استفاده میشود، بدیهی است که قیمت مقاطع و مصالح استفاده شده در ساخت آنها از جمله قیمت ناودانی تاثیر مسقیمی بر قیمت تمام شده کل ساختمان خواهد داشت. 

انواع وال پست

انواع وال پست 

همانطور که گفتیم میتوانیم وال پست ها را از نظر مصالح به دو نوع بتنی و فلزی تقسیم بندی کنیم، از نظر شکل ظاهری هم میتوانیم آنها را به دو نوع عمودی و افقی تقسیم کنیم، که با توجه به نوعشان به صورت والپست قائم در دهانه ها بزرگ و والپست های روی تیر نصب میشوند. 

نحوه  اجرای وال پست 

در ساختمان ها معمولا این سازه ها را با استفاده از پروفیل، قوطی، نبشی یا ناودانی میسازند، انواع ساخته شده با نبشی در مقایسه با آنهایی که با قوطی ساخته میشوند توانایی انتقال بار بالاتری دارند و یکپارچگی دیوار را حفظ میکنند. 

نقشه اجرای این سازه ها توسط مهندسان پروژه تعیین خواهد شد اما به طور معمول پیاده سازی آنها به این شکل است که در ابتدا باید 2 نبشی با شماره 5 یا 4 را با کمک گرفتن از میلگرد به دیوار ها متصل میکنند، سپس آنها را با لایه ای از ضد زنگ میپوشانند و با استفاده از اجزایی مانند رابیس یا توری مرغی در داخل مهار میکنند. 

اشتباهات اجرایی در ساختمان وال پست چیست؟

به این دلیل که در اجرای وال پست ها آنها را در همه جهت ها یعنی هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی پیاده سازی میکنند، این امکان وجود خواهد داست که که باعث تغییر شکل دیوار شوند، به همین دلیل هم توصیه میشود که آنها را زیر نظر پیمانکار یا کارفرما اجرا کنید. در ادامه این نوشته برخی از این اشتباهات را بررسی خواهیم کرد.

  • استفاده از میلگرد در اجرای کلاف های افقی به جای نبشی
  • استفاده از بادبندها باعث میشود، بارهای سازه در زمان های زلزله و باد ها کنترل شوند، اما در صورتی که همین سازه ها به خوبی طراحی و اجرا نشوند میتواند باعث آسیب به ساختمان شود، و به جای افزایش مقاومت سازه، مقاومت را کاهش دهند. 

@ fooladfidar

021 - 66313156