• 021 28111060

    با ما در تــــماس باشیـــد

  • فولاد فیدار

فولاد فيدار

نحوه نبشی کشی ساختمان

نحوه نبشی کشی ساختمان

به دلیل جلوگیری از تخریب دیوارهای ساختمان در زمان های وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله و یا وزش باد های شدید باید دیوارهای ساختمان را با استفاده از مواردی مانند کلاف، نبشی و  یا قوطی محکم کرد، با اینکار نیروی وارد شده به دیوار های ساختمان به کمک آنها به زمین منتقل میشود. عدم نبشی کشی در ساختمان های بتنی یکی از اشکالات اساسی است که مهندسین ناظر بسیار به آن توجه دارند. در ادامه این نوشته به نحوه نبشی کشی ساختمان و اهمیت اینکار  را بررسی میکنیم. در ادامه با وبسایت فولاد فیدار همراه باشید.

 

نبشی چیست؟

 

قبل از آنکه بخواهیم در مورد نبشی کشی توضیح بدهیم بهتر است که در ابتدا کمی با نبشی آشنا شوید.

نبشی یکی از پروفیل های فولادی پرکاربرد و مهم در ایجاد اتصال در سازه های فولادی است و باعث بالا رفتن استحکام سازه میشود. نبشی ها از لحاظ ظاهری از دو ضلع عمود برهم تشکیل شده اند. نبشی ها را در دو نوع نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تولید میکنند. که همانطور که از اسمشان معلوم است نبشی بال مساوی دارای دو بال مساوی است و نبشی بال نامساوی یکی از بال هایش بلند تر از دیگری است. قیمت نبشی ها را با ضخامت، وزن، ابعاد، نوع نبشی و ... مشخص میکنند.

 

نبشی چیست؟

بهتر است بخوانید: تفاوت نبشی و ناودانی چیست؟

 

اهمیت نبشی کشی

 

در ساختمان هایی که از دیوارهای سفالی یا آجری استفاده میکنند امکان ریزش وجود دارد، برای جلوگیری از این مشکل دیوار های موجود در ساختمان ها را با نبشی کشی میکنند. نبشی ها معمولا در دو طول 12 و 6 متری عرضه میشوند که نوع شش متری کاربرد بیشتری در صنایع ساختمان سازی دارد.


همانطور که گفته شد یکی از ابزارهای مستحکم کردن دیوارهای ساختمان نبشی است، برای تهیه و اطلاع از قیمت نبشی و قیمت ناودانی در بازار تهران میتوانید به صفحات این محصولات مراجعه نمایید.

 

نحوه نبشی کشی دیوارهای خارجی ساختمان


در نبشی کشی دیوارهای خارجی یک ساختمان، نبشی کشی را میشود به دو حالت انجام داد در حالت نخست اینگونه است که قبل از فرآیند بتن ریزی در ستون ها، پلیت هایی مشخص میکنند تا بعدا برای جوش  دادن نبشی بتوانند از آن کمک بگیرند.

در روش و یا شکل دوم نبشی کشی دیوارها میتوان از تفنگ های میخکوب کمک گرفت که نبشی را با کمک این تفنگ ها به ستون ها متصل کنند. همچنین میتوان از تسمه هم برای متصل کردن نبشی به ستون ها کمک گرفت.

پس از متصل کردن نبشی به ستون ها باید آنها را به صورتی قرار دهید تا مقطع دیوار درون نبشی قرار گیرد، سپس باید نبشی را به میلگرد ها متصل کرد، برای انجام دادن اینکار، میلگرد های عرضی را به میلگرد های طولی جوش میدهند و میلگرد های طولی را به نبشی ها جوش میدهند. اینکار باعث افزایش ایمنی ساختمان و جلوگیری از ریزش دیوارهای آن خواهد شد.

 

نحوه نبشی کشی دیوارهای خارجی ساختمان

 

نبشی کشی دیوارهای نمای ساختمان

همانطور که بیان شد از نبشی کشی برای بالا رفتن استحکام و نریختن دیوار و بالا بردن استحکام آن استفاده میکنند. اما به جز موارد بیان شده نبشی کشی کاربردهای دیگری هم دارد برای مثال از نبشی کشی در نمای ساختمان برای زیرسازی  و زیباسازی نمای ساختمان استفاده میکنند.
نبشی کشی نمای ساختمان دارای ضوابط و قوانینی است که باید به آن توجه داشت برای مثال باید به نوع مصالح به کار رفته در نما توجه داشت که نما از نوع فلزی است یا بتنی و یا اگر دیوار از جنس بتن یا سنگ است در ابتدا باید به نقشه معماری نما توجه کرد و سپس با کمک زیرسازی و بندکشی کار را ادامه داد.


برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید نبشی میتوانید با کارشناسان فروش این مجموعه در ارتباط باشید.

@ fooladfidar

021 - 28111060