• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

  • فولاد فیدار

فولاد فيدار

ميلگرد يا آرماتور چيست

ميلگرد يا آرماتور چيست


فولادیست که دربتن به منظور جبران مقاومت کششی پایین آن(بتن) مورد استفاده قرار میگیرد
وبه صورت ساده وآجدار میباشد را آرماتور یا به اصطلاح میلگرد مینامند.
از میلگرد یا آرماتور به عنوان یک عامل تقویت کننده بتن استفاده میشود.
فولاد آرماتور با استانداردهای متفاوتی تولید میشود که در هر استانداردی طبقه بندی مشخصی در مورد خواص مکانیکی فولادها وجود دارد.
بخش عمده میلگردهای ایران توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید میشود.که عموما با استانداردهای روسی مطابقت دارد.
میلگردها باید شامل اطلاعات شناسایی خاصی باشد که از طریق آن بتوان مشخصات آن را تعیین کرد.
انواع میلگرد:همانطور که بیان شد مطابق با اسانداردهای روسی میلگرد بر سه نوع A1 A2 A3 تقسیم بندی میشود.
مشخصه اصلی میلگرد:A1صاف وساده بودن،فاقد هرگونه آج ومقاومت کششی به ترتیب بین2400و3600کیلوگرم بر سانتی متر مربع میباشد.از این نوع میلگرد عموما در خمکاری و جوشکاری استفاده میگردد.
میلگرد:A2این نوع میلگرد دارای آج است که این آج به شکل مارپیچی،موازی وفنری میباشد.مقاومت تسلیم آن3400ومقاومت کششی آن5000کیلوگرم بر سانتی متر مربع میباشد.این نوع میلگرد  انعطاف پذیر است وخم شدن آن با نرمی همراه است.
میلگرد:A3سطح این میلگرد آجدار میباشد ولی آج آن به شکل قفسه سینه میباشد این میلگرد با نام آج400در بازار شناخته میشود که میلگرد جناقی نام دارد.از این میلگرد در مواردی چون ساخت ستونها و فنداسیون استفاده میشود این نوع میلگرد نسبت به میلگرد A2تدتر و شکننده تر است.
نحوه تولید میلگرد:در تولید میلگرد از شمش 3sp استفاده میشود شمشها در اندازه های مختلف هستند که باتوجه به طراحی ونوع کوره های نورد تولید میشود.شمشها معمولا در ابعاد 125*125*6000یا150*150*6000میباشند اگر طول شمشها12متری باشد درآن صورت کارخانه شمشها را به اندازه های متناسب با ظرفیت و ابعاد کوره برش میدهند در آغاز شمش را وارد کوره میکنند تا در دمای سرخ شدن حرارت داده شوند که در دمای هر کوره 1100درجه سانتیگراد میباشد. بعداز رسیدن شمشها به دمای مورد نظر نورد به خط تولید ارسال میشود و سپس شمشهای پخته شده را روی رولها قرار میدهندو به مرحله بعدی یعنی مرحل رافنینگ هدایت میکنند که شمشها از بین غلطکهای ماشین نور عبور داده میشوند که با هربار عبور باعث میشود از سطح مقطع عرضی کاسته و میله ها طویلتر شوند.

@ fooladfidar

021 - 66313156