فولاد فيدار

مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری

مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری یا شبکه یکی از مقاطع پر مصرف در صنعت ساختمان است، این تیر لانه زنبوری با برش تیرآهن های IPE و جوش مجدد ساخته میشوند، به دلیل برش، فضاهایی ریوی جان تیرها به وجود می آید که شکل لانه زنبور هستند، به همین دلیل به آنها تیرهای لانه زنبوری میگوییم.

به دلیل برش مقاطع استفاده از این محصول دارای مزایا و معایبی است و همچنین قیمت تیرآهن لانه زنبوری با محصول اولیه متفاوت است که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

 

مزایای تیرهای لانه زنبوری

  • طول تیرها در مقایسه با محصول اولیه حدود 1.5 برابر افزایش پیدا میکند و همچنین وزن آن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکند.
  • افزایش مقاومت خمشی مقطع
  • استفاده کمتر از فولاد
  • افزایش اساس مقطع و ممان اینترسی محصول به دلیل فشردگی کمتر مقطع
  • امکان استفاده از فضاهای خالی برای عبور لوله های تاسیساتی و برق و..
  • به دلیل وزن پایین تر این محصول وزن مرده ساختمان کاهش پیدا میکند و در نتیجه بار کمتری به عناصر اصلی ساختمان مانند ستونهای آن وارد میشود.

 

معایب تیرآهن لانه زنبوری

بیشتر بخوانید: ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری

 

معایب تیر لانه زنبوری

استفاده از تیرهای شبکه ای داری ضریب امینی کمتری در مقایسه با سایر مقاطع هستند، ولی استفاده گسترده از آنها دارای مزایای زیادی است. به همین دلیل هم همچنان از آنها استفاده میشود.

دلیل وجود حفره ها در سطح جان تیرها ممکن است نتوانند تنس های برشی را تحمل کنند و آنها را به پل یا اتصالات فرعی منتقل کنند، به همین دلیل برای رفع این عیب برخی از حفره ها را با جوش دادن ورق فولادی میپوشانند.

در صورت اشکال در اتصالات در هنگام نصب این محصولات ممکن است انتقال بار در آنها به صورت مطلوب انجام نشود و باربری یا مقاومت المان های سازه ای کاهش پیدا کند. به همین دلیل هم نظارت بر عملیات جوش کاری و اتصال سازه ها بهم از ضروری است.

در بخش هایی از ساختمان که تمرکز بار بیشتری وجود دارد و تیرها باید بار بیشتری را تحمل کنند، امکان لهیدگی جان در بخش های برش خورده وجود دارد. به همین دلیل باید با استفاده از ورق سیاه این عیب را برطرف کرد یا از تیرآهن لانه زنبوری دوبل استفاده کرد.

انواع مختلفی از گسیختگی در این تیرها مانند انحناء مختل کمانش کلی و یا موضعی و شکست در آنها محتمل است.

 

برای دریافت قیمت تیرآهن و قیمت تیرآهن هاش به صفحات این محصولات مراجعه کنید.

 

مقالات مرتبط:

ساخت و برش تیرآهن لانه زنبوری

ارتباط در واتس اپ

ارتباط در واتس اپ