• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

فولاد فيدار

استفاده از قوطی در سازه های فولادی

استفاده از قوطی در سازه های فولادی

از مقاطع توخالی یا قوطی در سازه های فلزی و ساختمان های با اسکلت فلزی برای فراهم کردن ممان اینترسی بالا در هر دو محور استفاده میشود، و نمیتوان از این مقاطع در سازه های بتنی استفاده کرد. 

به عنوان مثال تیرآهن با مقطع I تنها در جهت محور اصلی ممان اینرسی دارد و استفاده از آنها در تیرها مناسب و مطلوب است، اما در مکان هایی مانند ستون ها که از هر دو جهت تحت فشار و نیرو هستند استفاده از این مقاطع زیاد مناسب نیست و بهتر است از مقاطعی استفاده شود که از هر دو طرق دارای ممان اینرسی باشد، بهترین مقاطع برای این کاربرد، پروفیل قوطی، تیرآهن های بال پهن و تیرهای دوبل هستند. 

 

استفاده از قوطی در ساختمان سازی

 

محدودیت استفاده از قوطی در ساختمان های چند طبقه

درست است که از مقاطع توخالی یا قوطی ها در ساختمان های با اسکلت بتنی استفاده میشود اما استفاده از آنها در ساختمان های چند طبقه حدودیت هایی دارد. به این دلیل که در ساختمان های چند طبقه لازم است که داخل ستون ها را  با استفاده از ورق و... تقویت کرد، به دلیل توخالی بودن قوطی ها اینکار غیرممکن است، مگر اینکه روی سطح آنها برش انجام شود که اینکار ممنوع است.

در صورتی که از این مقاطع در ساخت ساختمان های چند طبقه استفاده شود، در زمان زلزله به دلیل توحالی بودن این مقاطع ممکن است که شکل مقطع تغییر پیدا کند و دچار خمش شود که در این حالت مقاومت آن بسیار کاهش خواهد یافت. به همین دلیل بسیاری از مهندسان عمران استفاده از آنها در ساختمان های چند طبقه را مناسب نمیدانند.

البته برخی منابع معقد هستند که در صورتی که در هنگام ساخت ساختمان، با استفاده از قوطی داخل آنها را با استفاده از بتن پر کنیم مقاومتشان افزایش خواهد یافت. اما برخی از منابع معتقند که در ساختمان های با اسکلت فلزی تنها استفاده از تیرآهنهای IPE مناسب است و قولی های موجود در بازار تنها برای ساخت کلاف های رابط در سوله ها مناسب هستند.  برای مشاهده قیمت پروفیل و قوطی میتوانید به صفحه این محصول مراجعه نمایید.

و تنها زمانی میتوان از پروفیل قوطی در ساختمان های اسکلت فلزی چند طبقه استفاده کرد روی آنها عملیات نورد انجام شود به طوری که مقاومت آنها معادل تیرآهن های IPE شود که البته این کار بسیار دشوار است.

 

کاربرد قوطی در ساختمان 

قوطی ها یا مقاطع توخالی بیشتر در ساخت لوازم و تجهیزات، ساختمان سازی، لوازم خانگی و ساخت ماشین آلات کاربرد دارد، در این نوشته هم به طور خلاصه کاربرد مقاطع قوطی را در ساخت سازه های فلزی بررسی کردیم. برای ساخت سازه های فلزی مقطع باکس یا همان قوطی از بهترین مقاطع هستند.

طراحی و توسعه:نونگار پردازش

@ fooladfidar

021 - 66313156