• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

  • فولاد فیدار

فولاد فيدار

قوطی ستونی چیست و چه کاربردی دارد؟

قوطی ستونی چیست و چه کاربردی دارد؟

قوطی ستونی نوع خاصی از پروفیل است که از ورق سیاه تولید میشود و عموما در ساخت سوله، کارگاه، انبارها و.. مورد استفاده قرار میگرد. این محصول به دو روش جوشی و یکپارچه تولید میشود، مزیت استفاده از قوطی های ستونی در این سازه ها توزیع وزن مناسب در تمام سطح مقطع است.از قوطی های ستونی در سازه های فلزی به دلیل وزن کم و قیمت مناسب بسیار استفاده میشود. 

تاریخچه تولید قوطی ستونی

نخستین بار در اوایل نیمه دوم قرن نوردهم میلادی از این قوطی ها در پل های فولادیی خرپایی و پرچ شده استفاده شد، و پس از ان به دلیل مشکلات استفاده از تیرآهن در برخی سازه ها و همچنین قیمت بالای آنها استفاده از قوطی های ستونی در صنایع و معادن رواج زیادی پیدا کرد.

نخستین بار قوطی های جوشی در سال 1825 به وسیله حیمز وات هاوس ساخته شدند، و روش تولید آنها ار ورق فولادی و در کوره های گرم بود.

پس از آن در سال 1886 مقاطع فولادی توخالی و بدون درز توسط برادران مانیسمان اختراع شدند، اختراع قوطی و لوله مانیسمان خود پیشرفتی قابل توجه در استحکام مقاطع فولادی حساب میشد.

خواص و استحکام قوطی ستونی

انواع تولید شده با استفاده از فرایند نورد سرد از آلیاژ منگنز کربن ساخته میشوند و از مقاومت تسلیم مناسبی برخوردار هستند. حداقل تنش تسلیم مقاطع ساخته شده با آلیاژ منگنز Moa 235  است. همچنین با  اضافه کردن موراد آلیاژی مانند: Nb، Ni و Cr میتوان استحکام را به 420MPa  افزایش داد. 

انواع قوطی ستونی

این مقاطع در دو نوع ساختمانی و صنعتی تولید میشود که از دو جهت ضخامت و کاربرد با هم تفاوت دارند. در ادامه به معرفی هر یک از این مقاطع خواهیم پرداخت.

قوطی ستونی ساختمانی: همانطور که از نام این نوع مشخص است در ساختمان سازی، ساخت اسکلت فلزی، ساخت ستون های سازه و.. کاربرد زیادر دارد و در ابعاد 100 تا 140 میلیمتر و با ضخامت های 2 تا 6 میل به صورت مربعی تولید میشود. 

قوطی ستونی صنتعی: این نوع در مقایسه با انواع ساختمانی از ضخامت و وزن بالاتری برخوردار است . در کاربردهای صنعتی و ساختمان سازی مانند: ساخت انبارها، سوله ها، کارگاه ها و... کاربرد دارد. قیمت پروفیل ستونی صنعتی به قیمت ورق سیاه بستگی دارد. 

کاربردها

همانطور که گفتیم این مقاطع در کاربردهای زیادی مورد استفاده قرار میگیرند، اما در صورتی که بخواهیم توضیح

دقیق تری ز این کاربردها داشته باشیم میتوانیم موارد زیر را نام ببریم. 

  •  خودورسازی: از قوطی های ستونی در خودروسازی برای ساخت اتاق ماشین های سبک و سنگین استفاده میشود.
  • لوازم خانگی: از این مقطع در ساخت لوازم خانگی مانند: سرویس های چوبی و مبلمان، تخت و لوازم برقی خانگی استفاده میشود.
  • ساختمان سازی: از این مقاطع برای ساخت اسکلت فلزی سازه، ستون ها و ساخت پل ها و.. استفاده میشود
  • ساخت ماشین الات صنعتی و سنگین
  • مصارف عمومی مانند: ساخت حفاظ، ساخت انواع میز و صندلی و...

در این نوشته در مورد انواع قوطی های ستونی، کاربردها و تاریخچه ساختشان آشنا شدیم، در صورتی که قصد خرید این محصول را دارید میتوانید با کارشناسان شرکت پترو فولاد فیدار تماس بگیرید. 
 

@ fooladfidar

021 - 66313156