• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

فولاد فيدار

سازه ی تقویت کننده مهاربند یا بادبند چیست؟

سازه ی تقویت کننده مهاربند یا بادبند چیست؟

بادبند یا مهاربند به بخشی از سازه ها گفته میشود که وظیفه انتقال نیروهای زلزله، وزش بادهای شدید و... را برعهده دارد، در سال های اخیر حدود 330 گسل فعال در کشور شناسایی شده اند و به همین دلیل کشور ما یکی از مناطق زلزله خیز در جهان شناخته میشود،  پس برای کاهش خسارت های ناشی از وقوع زلزله باید به تقویت بناها به روش های مختلف بپردازیم، یکی از سازه هایی که میتوانیم به این منظور از آن استفاده کنیم، سازه های بادبند و یا مهاربند هستند.

اولین قدم برای بالابردن استحکام ساختمان ها استفاده از مصالح مقاوم از جمله میلگرد، تیرآهن و پروفیل است.

همانطور که گفتیم این تنها قدم اولیه برای شروع کار است، اما شما نمیتوانید تنها با استفاده از مصالح مناسب لزوما ساختمانی بدون مشکل هم داشته باشید، به همین دلیل هم باید از سازه های جانبی از جمله: مهاربند و یا بادبند هم استفاده کنید. این سازه ها میتوانند نیروهای حاصل از ازتعاشات را کاهش دهند، ایمنی ساختمان را بالا ببرند. 

یکی دیگر از مورادی که باید در کنار مهار یا بادبندها استفاده شود قاب های خمشی هستند، که از مجموعه ای تیرها و ستون ها تشکیل شده اند که با استفاده انواع اتصالات فلزی به هم دیگر متصل شده اند، از آنها در بخش هایی از جمله: دیوارهای داخلی، آسانسورها و پله ها استفاده میشود. همین دلیل هم از قیمت میلگرد و قیمت پروفیل به طور مستقیم بر این موضوع موثر است.

باد بندها را باید داخل دیوارها نصب کرد تا به نمای خارجی و داخلی ساختمان را مختل نکند، هرچند استثناهایی هم وجود دارد و از آنها در سازه های پست مدرن به عنوان المان های زیبایی استفاده میشود. به عنوان مثال به عنوان یک سازه پست مدرن میتوان به برج ایفل اشاره داشت. 

مزایای استفاده از مهاربند یا بادبند

بادبندها زمانی که در قالب سازه های که دارای مقاومت با نیروهای جانبی هستند فراهم کند
انواع سیستم مهاربند یا باد بند برای افزایش مقاومت کششی سازه ها استفاده میشود. 
با استفاده از نیرآهن های خرپایی مهاربندی شده میتوان دهانه های بسیار بلندی را اجرا کرد. 
از المان های خرپایی برای تشکیل واحدهای مثلثی میتوان استفاده کرد. 

 

انواع بادبند

  1. بادبند همگرا
  2. بادبند واگرا

 

بابندهای همگرا 

برای ساخت بادبندهای همگرا از تیرها و ستون ها استفاده میشود و این سازه ها در یک نقطه به هم متصل میشوند. استفاده از این سیستم ها میتوانند سختی سازه ها را نسبت به قاب های خمشی افزایش داد و در مقابل با وجود افرایش مقاومت، این سیستم ها مکان جانبی سازه را محدود میکنند. 

 

بادبندهای واگرا

به سیستم های مهاربندی که در آنها اعضای سیستم در محل های تلاقی تیرها و ستون ها به هم متصل نشده باشند مهاربند واگرا گفته میشود. 

 

این نوع در  مقایسه با نوع قبلی دارای استحکام کمتر و شکل پذیری بالاتری  است. و به همین دلیل میتوان از آن در حالت الاستیک استفاده کرد. 

@ fooladfidar

021 - 66313156