فولاد فيدار

داربست چکشی چیست و چه تفاوتی با داربست مثلثی دارد؟ 

داربست چکشی چیست و چه تفاوتی با داربست مثلثی دارد؟ 

یکی از ضروری ‌ترین اجزاء در صنعت ساختمان سازی که برای فراهم کردن ایمنی کارگران در ارتفاعات مختلف مورد استفاده قرار می ‌گیرد، داربست می باشد. داربست انواع مختلفی دارد که یکی از محبوب ‌ترین آن ها نوع چکشی می‌ باشد. برخی از افراد این داربست را با نام داربست لوله و کوپلر و داربست ستاره ‌ای نیز می ‌شناسند. این نوع از داربست یک طراحی خاص و منحصر به فردی دارد و معمولاً برای ایجاد یک سیستم یکپارچه و افزایش استحکام در ساختمان ‌ها مختلف مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

این داربست می‌ تواند در پروژه ‌های مختلف در نقش نگهدارنده زیر سقف‌ ها و یا برای دسترسی به نقاط مختلف یک ساختمان و یا صنایع وابسته استفاده شود. برای آشنایی بیشتر با این داربست و دانستن تفاوت آن با نوع مثلثی در ادامه با ما همراه باشید. 


داربست چکشی چیست؟ 


داربست چکشی که برخی از افراد آن را با نام داربست ستاره‌ ای و برخی دیگر با نام لوله و کوپلر می‌ شناسند، یکی از محبوب‌ ترین نوع داربست ‌ها است که برای اتصال آن از هیچ نوع پیچ و مهره‌ ای استفاده نمی ‌شود. در واقع، برای متصل کردن اجزا و بخش ‌های مختلف این داربست معمولاً از چکش استفاده می‌ شود. به نوعی از هیچ نوع آچار و یا ابزار این چنینی برای بستن پیچ ‌های داربست این نوع استفاده نمی ‌شود و اجزای آن به نوعی از طریق نر و مادگی به هم وصل می‌ شوند.

داربست چکشی |فولادفیدار

به طور مثال: به جای این که از یک آچار برای بستن پیچ و مهره ‌های دو لوله به هم استفاده شود، از ضربه چکش برای اتصال آن ها استفاده می‌ شود تا نر و مادگی‌شان به هم متصل گردد. ارتباط بین اجزای این داربست کاملاً فیزیکی هستند و به همین خاطر از استحکام بسیار بالایی برخوردارند. این داربست از پایه ‌های قائم و مهارهای افقی در سایز و اندازه ‌های مختلفی به تولید می ‌رسد که عضوهای قائم آن در سایزهای یک متر الی ۳ متر با ضریب ۵۰ سانتی متر تولید می ‌شوند. 


با قرار دادن سرجک‌ های قابل رگلاژ یعنی پیچ ‌های تنظیم در بخش بالایی خود و پایه جک‌ های قابل رگلاژ، در بخش پایینی می ‌توان در هر ارتفاعی آن ها را تنظیم نمود. مهارهای افقی این داربست نیز حدوداً در اندازه ‌های بین ۷۰ الی ۱۰۰ الی ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی‌ متر به تولید می ‌رسند. عملکرد داربست چکشی شبیه به نوع کاسه ‌ای می ‌باشد با این تفاوت که در نوع کاسه‌ ای برای اتصالات از قفل کن‌ های چدنی استفاده می ‌کنند.

اما، در داربست ستاره‌ ای در بخش انتهای مهارهای عمودی و افقی قفل کن‌ هایی از جنس فولاد وجود دارند که به صورت مادگی بوده و می‌ توان آن ها را با استفاده از ضربات چکش به هم وصل کرد. علاوه بر نصب، برای جداسازی اجزا و قطعات داربست چکشی یا ستاره ‌ای نیز از ضربات چکش استفاده می ‌شود. هر چه ارتفاع یک ساز بیشتر باشد، از میله‌ ها و پایه ‌های عمودی و افقی بیشتری استفاده می ‌شود و به طور کلی این داربست برای هر نوع سازه‌ ای در هر ارتفاعی مناسب است. 


داربست چکشی کاسه ‌ای چیست؟ 


یکی از محبوب‌ ترین نوع داربست چکشی، نوع کاسه ‌ای نام دارد که به آن داربست کاپلاک نیز گفته می ‌شود. این داربست نیز از پایه ‌های قائم استوار با مهارهای افقی تشکیل شده و برای اتصال آن ها از چکش استفاده می‌ کنند. داربست چکشی کاسه ‌ای مقاومت بسیار زیادی دارد و می ‌توان در انواع پروژه‌ ها و صنایع از آن استفاده کرد. به طور کلی این نوع از داربست در کفراژبندی سقف ‌های بتنی، نمای ساختمان ‌های مختلف، سکوهای کار در ارتفاعات، در مرمت و بازسازی ‌ها، در پل سازی و ساخت اسکله و...، کاربرد دارد. سیستم اتصال این نوع داربست از سه جزء اصلی تشکیل شده که شامل: یک کاسه بالایی، یک کاسه پایینی و مهارها می ‌باشد. 


تمامی اجزای آن به شکل حلقوی بوده و هر کدام دارای یک مرکز توخالی هستند تا بتوانند میله‌ های عمودی گرد را از داخل آن ها عبور دهند. سپس به انتهای هر میله که دارای مهارهایی هستند، این ‌ها جوش داده شده و متصل می‌ شوند و از نظر شکل ظاهری شکلی را شبیه به حرف انگلیسی T به وجود می ‌آورند. استفاده از این داربست دارای مزایایی است که شامل مونتاژ بر چیدن سریع، ظرفیت باربری بالا، چند کاره بودن، انعطاف پذیری، ایمنی و ثبات، صرفه ‌جویی در هزینه ‌ها و...، می ‌باشند. 


اجزای تشکیل دهنده داربست چکشی کدامند؟ 


این داربست معمولاً از اجزای مختلفی تشکیل شده است که مهم ترین آن ها عبارتند از: 

 •  
 • •    پایه اسکافولد: یکی از مهم ترین اجزا در داربست ‌ها، اسکافلند یا اسکافولد است که به نوعی از نظر ظاهری شبیه به جک‌ های ساده می باشد. اما، از لحاظ استحکام از آن ها محکم‌ تر است.
 • •    مغزی داربست: به قطعه ‌ای فلزی که در داخل لوله ‌های داربست قرار گرفته و وظیفه اصلی آن اتصال دو لوله به همدیگر است، مغزی داربست می‌ گویند. مغزی لوله داربستی به یک چهارچوب عمودی اطلاق می ‌شود که تشکیل شده از لوله‌ های داربستی متصل به هم و وظیفه آن پشتیبانی مرکزی لوله‌ ها و اتصال آن ها به هم می ‌باشد. 
 • •    پین داربست: پین داربست وظیفه حفظ اتصال دو داربست به یکدیگر را دارا می ‌باشد و معمولاً بر روی لوله عمودی سوراخی را تعبیه می ‌کند تا در زمان اتصال لوله‌ ها بر روی همدیگر تعبیه شوند.
 • •    مهار داربستی: مهارها معمولاً وظیفه حفظ استحکام داربست و پیشگیری از حرکات طولی و عرضی آن را بر عهده دارند. مهارهای داربستی معمولاً به صورت مورب بین دهانه ‌های داربست نصب شده تا با این کار استحکام آن را افزایش دهند. 
 • •    کفشک یا پاشنه داربست: کفشک داربست که معمولاً با پاشنه داربستی شناخته می‌ شود یک قطعه فلزی است که در انتهای پایه‌ های داربستی قرار می‌ گیرد و معمولا از آن به خاطر افزایش سطح تماس پایه داربست با زمین و توزیع بار وارد بر آن ها بر سطح وسیع‌ تر کاربرد دارد. 
 • •    پایه جک با قابلیت تنظیم: پایه جک که قابلیت تنظیم را دارا باشد، به عنوان پایه ‌ای در کل داربست استفاده شده و وظیفه آن تنظیم ارتفاع داربست می ‌باشد. 
 •  

داربست چکشی چه مزیت ‌ها و ویژگی ‌هایی دارد؟ 


این نوع از داربست مانند سایرین دارای مزایا و ویژگی‌ هایی است که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر هستند: 

 

 • •    برای اتصالات اجزای مختلف داربست‌ ها نیازی به آچارها و ابزارهای تخصصی نیست. 
 • •    داربست ‌های چکشی از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و توانایی تحمل بار زیادی را نیز دارا می ‌باشند. 
 • •    اجزا و بخش ‌های مختلف این داربست، وزن کمی دارند و به راحتی می ‌توان آن ها را جابجا کرد. 
 • •    به سرعت می ‌توان این داربست را برپا نمود و برای این کار نیازی به نیروهای متخصص نیست.
 • •    این داربست در هر ارتفاعی قابل استفاده است و هیچگونه محدودیتی در ارتفاع ‌های بلند ندارد.
 • •    می ‌توان از این داربست در سازه ‌های مختلف مثل: ساختمان‌ های تجاری و مسکونی، برای تاسیسات پالایشگاهی، کفراژبندی دال بتنی استفاده کرد. 


داربست چکشی و داربست مثلثی چه تفاوتی با هم دارند؟ 


داربست چکشی و داربست مثلثی از جمله رایج ‌ترین‌ ها به شمار می ‌آیند که در فرایند ساخت و ساز نقش مهمی را ایفا می ‌کنند. این داربست ‌ها تفاوت ‌های بسیار زیادی با هم دارند که مهم ترین تفاوتشان مربوط به میزان تحمل بار نقطه ‌ای است. به نوعی که میزان تحمل بار نقطه ‌ای در داربست ‌های مثلثی همواره بیشتر از نوع چکشی است. تفاوت دیگر مربوط به زمان نصب و اجرای داربست‌ ها است که معمولاً باز و بسته کردن داربست چکشی و نصب آن ها، مدت زمان کمتری نیاز است.

اما، برای نصب داربست‌ های مثلثی زمان بیشتری باید صرف شود و به نیروی انسانی بیشتری نیز نیاز است. داربست های مثلثی معمولاً قیمت بیشتری در مقایسه با نوع چکشی دارند. همچنین، نوع مثلثی همواره فضای بیشتری را اشغال کرده و به اجزای بیشتری نیز برای نصب و راه‌اندازی نیاز دارد. وزن داربست چکشی همواره کمتر است و به همین خاطر جابجایی و نصب آن با سرعت بیشتری انجام می ‌شود. داربست چکشی را می‌ توان در هر مساحتی و در هر ارتفاعی نصب کرد؛ اما، داربست مثلثی دارای محدودیت مساحت و ارتفاع می باشد. 


خلاصه مطلب 
ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا شما را با داربست چکشی یا ستاره‌ای آشنا کنیم. این نوع از داربست در ارتفاع و مساحت ‌های مختلف قیمت متنوعی دارد که نرخ آن نیز وابسته به عوامل بسیار زیادی می‌ باشد. برای اطلاع از این موضوع و یا برای اطلاع از قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی، می ‌توانید با همکاران ما در فولاد فیدار ارتباط برقرار کنید. 


 

ارتباط در واتس اپ

ارتباط در واتس اپ