• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

فولاد فيدار

مقایسه لوله فولادی و لوله پلی اتیلن

مقایسه لوله فولادی و لوله پلی اتیلن

لوله های فولادی در بازار ایران به دو صورت لوله های درزادار گالوانیزه و لوله های بدون درز یا لوله مانیسمان به فروش میرسند، و برای انتقال، آب، گاز و سایر سیالات مورد استفاده قرار میگیرند، علاوه بر لوله فولادی لوله های پلی اتیلن هم این روزها  در انتقال آب و فاصلات و کاربردهای مختلف دارند، به همین دلیل در این نوشته تصمیم داریم تفاوت های لوله فولادی و لوله پلی اتیلن را بررسی کنیم.

 

مزایای لوله پلی اتیلن در برابر لوله فولادی

 

سازگاری با محیط زیست

پلی اتیلن در برابر هجوم میکرو ارگانیسم ها از خود مقاومت نشان میدهد، اما بر خلاف این ماده فولاد در برابر اکسیژن و هوا مقاومت خیلی کمی دارد و به راحتی میتواند دچار زنگ زدگی شود، و زنگ زدن لوله ها و ترکیب آنها با آب، خاک و.. میتواند آسیب های مختلفی به محیط زیست وارد کند.

 

مقاومت در برابر مواد شیمیایی

پلی اتیلن در برابر مواد شیمایی آلی و غیر آلی از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است، اما استفاده از لوله های فلزی بدون پوشش برای انتقال مواد شمیایی مقاومت پایین تری دارد و به همین دلیل نیاز به مفاوم سازی و پوشش دهی با استفاده از مواد مختلف است.

بیشتر بخوانید: پوشش های خارجی لوله های فلزی

 

حمل و نقل آسان

 

به دلیل وزن کمتر این لوله ها حمل و نقل ساده تری دارند و استفاده از آنها میتواند هزینه های حمل و نقل را کاهش دهد. اما به دلیل حساسیت بیشتری که این لوله ها دارند در برابر خراشیدگی و آسیب های این چنینی مقاومت کمتری دارند، به همین دلیل باید با استفاده از ماشین های باربری آنها را جابه جا کرد تا از آسیب دیدگی آنها جلوگیری شود.

 

لوله پلی اتیلن

 

معایب لوله پلی اتیلن

 

حساسیت بیشتر در برابر ضربه

این لوله ها در برابر ضربه و شکستگی مقاومت کمتر در مقایسه با لوله های فلزی دارند، به همین دلیل در مکان هایی که امکان آسیب دیدن آنها وجود دارد نباید از آنها استفاده کرد.

 

مقاومت پایین تر در برابر اشعه خورشید

به طور کلی این لوله ها در مقایسه با انواع فولادی در برابر اشعه خورشید مقاومت کمتری دارند، و اسیب پذیری بیشتری دارند، اما انواع مشکی و خط دار این مشکل را ندارند.

 

افت فشار

پس از مدتی از استفاده از این لوله ها در گذر زمان با افت فشار موجه میشوند، یعنی زمان هایی که درجه حرارت لوله ها بالا برود، دچار افت مکشی میشوند و سیالات را به خوبی منتقل نمیکنند. 

 

تفاوت قیمت لوله فلزی و پلی اتیلن

با توجه مواد اولیه و فرایندهای تولید قیمت لوله متفاوت است، به لوله های پلی اتیلن بیشتر برای انتقال آب و فاضلاب استفاده میشود از اما لوله های فولادی برای کاربردهای بیشتر مانند خطوط گاز و پتروشیمی هم استفاده میشود، به همین دلیل قیمت لوله مانیسمان که به این منظور استفاده میشود از پلی اتیلن بیشتر است، زیرا علاوه بر مقاومت بالاتر، طول عمر بیشتری هم دارد. البته از لوله های صنعتی مانند لوله داربستی برای انتقال سیالات استفاده نمیشود و تست های انتقال آب و گاز روی آنها انجام نمیشود برای دریافت قیمت لوله داربستی میتوانید به صفحه این محصول مراجعه نمایید.

طراحی و توسعه:نونگار پردازش

@ fooladfidar

021 - 66313156