• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

فولاد فيدار

دلایل شوره سفید ورق گالوانیزه

دلایل شوره سفید ورق گالوانیزه

به وجود آمدن شوره سفید بر سطح ورق های گالوانیزه یکی از عیوب رایجی است که به دلیل انبار کردن آنها در شرایط نامطلوب به وجود می آید، و میتواند به ظاهر و پوشش این ورق صدمه وارد کند. و مقاومت آن در برابر خوردگی که یکی از ویژگی های اصلی آنها است را کاهش دهد. و باعث کاهش قیمت ورق گالوانیزه شود.

 

شوره سفید چیست؟

همانطور که در مقالات قبلی سایت گفتیم گالوانیزاسیون روشی موثر برای افزایش مقاومت فولاد در برابر خوردگی و زنگ زدگی است که از ورق های تولیدی با این روش در کاربردهای مختلفی از جمله صنایع خودروسازی، صنعت ساخت و ساز و ماشین آلات صنعتی استفاده میشود. طی عملیات گالوانیزاسیون لایه محافظ از فلز روی روی ورق روغنی تشکیل میشود، اما زمانی که روی آن شوره سفید ایجاد شود، لایه روی از بین میرود و خاصیت مقاومت در برابر خورگی ورق را کاهش میدهد.

معمولا این مشکل زمان هایی که ورق ها برای مدت زمان طولانی در محیطی مرطوب بدون گردش هوای آزاد نگهداری میشوند ایجاد میشود. عدم گردش هوا باعث میشود که رطوبت روی شکاف روی ورق ها مبحوس شود و به سرعت خشک نشود و در نتیجه باعث ایجاد لکه های سفید تشکیل شده از اکسید روی شود که به آنها شوره سفید گفته میشود.

اگر این مشکل به سرعت برطرف نشود باعث به وجود آمدن خوردگی وسیعی بر سطح ورق خواهد شد که  در نتیجه منجر به شکستن سطح ورق میشود. زیرا وجود شوره های سفید بر سطح ورق گالوانیزه باعث میشود که رطوبت روی سطح آن دیرتر خشک شود و در نتیجه فلز روی میزان کلرید و آب بیشتری جذب کند که در نتیحه باعث از بین رفتن لایه محافظ روی میشود.

 

شوره سفید ورق گالوانیزه

 

از بین بردن شوره سفید ورق گالوانیزه

همانطور که گفتیم این مشکل زمانی که فلز روی تحت رطوبت و هوای بسته قرار میگیرد. اکسید میشود و حاصل این عمل زنگ زدگی سفید یا همان ایجاد شوره سفید بر سطح ورق است. این آسیب ها را میتوان با استفاده از روش هایی مانند ماشین کاری، تراشکاری و صیقل کاری از بین برد. 

همچنین در صورتی که میزان خوردگی کم باشد میتوان آن را با استفاده از روش هایی مانند:  غوطه وری در مواد شیمایی و محلول زنگ بر از بین برد. بسته به خوردگی ای که در ورق وجود دارد میتوان از محلول های نمک خنثی تا اسیدهای قلیایی قوی استفاده کرد که برای از بین بردن لکه های کوچک و بزرگ استفاده میشوند.

پس از اینکه شوره های روی سطح ورق به طور کامل از بین رفتند میتوان روی آنها را آبکاری کرد تا از هرگونه خوردگی ایجاد شده بطور کامل پاک شوند، و کیفت ورق افزایش پیدا میکند.

اما توجه داشته باشید که هیچ گاه آبکاری را روی ورقی که زنگ زده است انجام ندهید. زیرا وجود لایه های اکسیدی بین روکش و فلز پایه میتواند چسبندگی روکش را کاهش دهد و همچنین، باعث از بین رفتن آن شود، همچنین دیده میشود که روکش روی این قطعات به خوبی ایجاد نمیشود.

طراحی و توسعه:نونگار پردازش

@ fooladfidar

021 - 66313156