• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

فولاد فيدار

اجزای دستگاه خمکاری لوله فولادی

اجزای دستگاه خمکاری لوله فولادی

خمکاری لوله های فولادی یکی از مهمترین عملیات ها در کارخانه های تولید فولاد است که برای خم کردن لوله ها استفاده میشود، در ابتدا برای انجام کار از روش هایی مانند اهرم استفاده میشد. که دقت بالایی نداشت و امکان شکل دادن به لوله ها در زوایای مختلف وجود نداشت. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی تولید کنندگان از دستگاه ها و تجهیزات مدرنی برای اجرای این عملیات استفاده میکنند.

امروزه در صنایع مختلف مانند صنایع نظامی و هوافضا از دستگاه های مدرن خمکاری لوله فولادی استفاده میشود و با توجه به دقت، نرخ تولید، قیمت لوله و... از روش های مختلفی استفاده میشود. در مقاله روش های خمکاری لوله های فولادی برخی از روش های اینکار را بررسی کردیم. که شامل روش های زیر است:
 

  • خمکاری به روش گرم
  • خمکاری به روش سرد
  • خمکاری القایی

 

اجزای مختلف دستگاه خمکاری لوله

برای اینکه بتوانیم از دستگاه های خمکاری استفاده کنیم لازم است که با اجزای تشکیل دهنده آنها و روش های کار با آنها آشنا باشیم.

 

دستگاه خمکاری لوله

 

قالب گیره

در دستگاه های خمکاری، قالب گیره برای نگه داشتن لوله در قالب خم استفاده میشود، در سطح داخلی این قطعه شیار هایی تعبیه شده است که از سر خوردن لوله در قالب جلوگیری میکند و لوله را کاملا ثابت و بدون حرکت نگه میدارد. در ساخت این قطعه ار فولادهای کم کربن و ضد سایش استفاده میشود.

 

قالب خم

قالب خم از دو گیره و یک قالب تشکیل شده است و با استفاده از آن میتوان شعاع هم را بر روی لوله اعمال کرد.

 

قالب فشار

قالب فشار دارای دو نوع متحرک و ثابت است و با فشار وارد کردن در خلاف جهت قالب خم از غلطیدن لوله در داخل قالب جلوگیزی میکند.

 

مندرل

میتوان گفت مهمترین قطعه در این دستگاه ها مندرل است که از بروز چروک و ایراد بر سطح داخلی و خارجی لوله جلوگیری میکند، از این قطعه در لوله هایی که تولید آنها حساس است و یا سطح نازک تری دارند استفاده میشود، البته این قطعه باعث نازک شدن سطح خارجی لوله میشود، به همین دلیل در هنگام استفاده باید حتما این نکته را در نظر بگیرید.

 

قالب های وایپر

از این قالب در خم کردن لوله های نازک تر استفاده میشود. کار این قالب جلوگیری از چروک شدن لوله طی فرایند است. این قالب از جنس استیل، آلومینیوم و برنز ساخته میشود، جنس مندرل هم همیشه با جنس وایپر دستگاه یکسان است.

 

@ fooladfidar

021 - 66313156