فولاد فيدار

کاهش قیمت میلگرد و تیرآهن در روزهای پایانی اردیبهشت

کاهش قیمت میلگرد و تیرآهن در روزهای پایانی اردیبهشت

در روزهای پایانی اردیبهشت ماه شاهد اصلاح و کاهش قیمت اغلب زیر مجموعه ‌های آهن آلات در بازار آهن داخلی هستیم. در حال حاضر تقریباً در تمامی حوزه‌ های آهن شاهد افت نرخ هستیم. این کاهش قیمت به تبعیت از کاهش نرخ دلار در بازار آزاد می‌ باشد که در حال حاضر نرخ دلار دارای روندی اصلاحی است. در بازار فولاد داخلی هیچ حباب قیمتی وجود ندارد، در روز گذشته شاهد افت سریع قیمت دلار بودیم. به نحوی که نرخ دلار در روز گذشته به ۵۹ هزار تومان رسید. لذا، قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی نیز در روز گذشته و همچنین امروز مجدداً افت پیدا کردند. برای کسب اطلاعات کامل در این زمینه در ادامه مطلب با ما همراه باشید. 


کاهش قیمت محصولات فولادی در روزهای آخر اردیبهشت 

قیمت تیرآهن | فولادفیدار
در این روزها شاهد کاهش و افت قیمت دلار هستیم کی این موضوع به نوبه خود تاثیر زیادی بر افت قیمت آهن آلات گذاشته است. کاهش نرخ دلار در بازار آزاد مزایای اقتصادی زیادی را به همراه دارد؛ اما، در کوتاه مدت می‌ تواند به ضرر بازارهای فولاد و سهامی باشد. در شرایط کنونی که نرخ اغلب محصولات فولادی در بازار آهن داخلی دارای روند نزولی هستند. قیمت آن ها به نوعی منطقی بوده و هیچ گونه حبابی برای آن ها مشاهده نمی ‌شود.

اما، بر اساس پیش ‌بینی ‌ها نمی ‌توان در برابر نوسانات بازار مقابله کرد و ممکن است که قیمت ‌ها با این روال ادامه پیدا نکنند. در روز گذشته قیمت میلگردهای ساده و آجدار در تمامی کارخانه ‌ها بین ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان ارزان ‌تر شدند. البته، این کاهش قیمت در برخی از کارخانه ‌ها بیشتر از این بود. به طور مثال: قیمت میلگرد در کارخانه میانه حدوداً ۶۰۰ تومان کاهش پیدا کرد و در هر کیلو به ۲۵۴۰۰ تومان رسید. قیمت میلگرد در کارخانه ذوب آهن اصفهان در سایزهای استاندارد با ۵۰۰ تومان کاهش حدوداً به ۲۶۷۰۰ تومان رسید. 


به طور کلی کف قیمت پیشنهادی میلگردهای ساده و آجدار بین ۲۴ هزار تومان الی ۲۶ هزار تومان اعلام شدند. نرخ تیرآهن نیز از روند قیمتی میلگرد پیروی کرده و در روز گذشته در اکثر کارخانه‌ های تولید کننده و شرکت‌ ها بین ۱۰ الی ۵۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. قیمت تیرآهن سایزهای مختلف مثل: سایز ۱۴، سایز ۱۶ و سایز ۱۸ حدوداً در محدوده ۲۹ هزار تومان اعلام شدند. اما، در برخی از کارخانه‌ ها نیز قیمت تیرآهن‌ های سایز ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ با تخفیف حدوداً به ۲۸۵۰۰ تومان رسیدند. در مبادی ‌های فروش نیز شاهد کاهش قیمت تیرآهن و میلگرد بودیم؛

به نحوی که هر یک از آن ها در پایین‌ ترین میزان خود قرار گرفتند. نرخ سایر محصولات فولادی نیز در این روزها به تبعیت از قیمت میلگرد و تیرآهن و دلار دارای روندی اصلاحی هستند. اما، برای سایر محصولات نیز حباب منفی گزارش نشده و نرخ آن ها نیز منطقی و معقول به نظر می ‌آیند. قیمت پروفیل ‌های آهنی و قیمت پروفیل‌ های آلومینیوم و قیمت پروفیل‌ های سبک و...، در اغلب کارخانه ‌ها بین ۱۰۰ الی ۲۵۰ تومان کاهش پیدا کردند. 


با این حال برخی از کارخانه‌ های تولید کننده پروفیل نرخ این محصولات را بدون کاهش و یا افزایش اعلام نمودند. قیمت انواع لوله ‌های درزدار و بدون درز مثل: لوله ‌های آهنی، لوله ‌های گازی، لوله ‌های داربستی و...، در روز گذشته تقریباً در اکثر کارخانه ‌ها با ثبات اعلام شدند. قیمت قوطی و پروفیل ‌های تولید شده از ورق ۲ میلی متری نیز حدوداً بین ۴۱ تا ۴۴ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم گزارش شدند. ورق گرم در کارخانه فولاد مبارکه با ضخامت ۶ الی ۱۵ میل با نرخ حدودی ۴۱ تا ۴۲ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم گزارش شده است.

این قیمت ‌ها بیانگر کاهش قابل توجه نرخ ورق در طی ۲۰ روز گذشته می ‌باشد که حدوداً معادل ۲۰ درصد است. قیمت سایر ورق‌ ها نیز با کاهش همراه بودند؛ به طوری که قیمت ورق ‌سیاه، نرخ ورق ‌های اسید شویی، نرخ ورق ‌های استیل، ورق ‌های گالوانیزه و...، در کارخانه ‌های تولید کننده بین ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومان کاهش پیدا کردند. البته، قیمت ورق‌ های شیروانی و ورق ‌های روغنی در کارخانه فولاد مبارکه حدوداً با ۱۰۰ تومان کاهش همراه بودند. 


همچنین، قیمت انواع نبشی‌ ها و قیمت انواع ناودانی  های ایرانی و اروپایی نیز در اکثر کارخانه‌ ها با ثبات همراه بودند؛ اما، این شامل حال تمامی کارخانه‌ ها و شرکت ‌ها نمی ‌شود. در کارخانه آریان فولاد نرخ برخی از نبشی ‌ها و ناودانی ‌ها در سایزهای مختلف بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان کاهش پیدا کردند. در حال حاضر این کاهش قیمت ‌ها به خاطر اصلاح نرخ دلار در بازار آزاد می ‌باشد. با این که در حال حاضر قیمت اغلب محصولات فولادی روند نزولی دارند؛

اما، برخی فعالین اعتقاد دارند که زمان مناسبی برای انجام معاملات نیست. به نوعی در شرایط کنونی در بازار آهن تقاضای مصرفی و سرمایه ای چندان زیادی نیست و همچنان معاملات در رکود به سر می‌ برند. اغلب فعالین و کارشناسان این حوزه منتظر هستند تا در روزهای آتی بازار با یک ثبات همراه باشد. اما، با در نظر داشتن نوسانات کاهشی نرخ دلار، پیش‌ بینی قطعی روزهای آتی بازار دشوار می ‌باشد. زیرا، درست است که قیمت دلار در روزهای آتی نیز پیش بینی شده که روند نزولی داشته باشد؛ اما، به جز دلار عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر قیمت محصولات فولادی اثرگذار هستند. 

قیمت میلگرد | فولادفیدار
به طور مثال: سیاست ‌های انقباض پولی به نوبه خود همواره تاثیر مثبت و یا منفی را در بازار گذاشتند. لذا، تا زمانی که سیاست‌ های انقباض پولی باعث ال سی فروشی در بازار داخلی شوند؛ نرخ قیمت‌ ها با همین روند ادامه پیدا خواهند کرد. تفاوت قیمت دلار نیما و آزاد نیز در سطح فعلی اگر باقی بماند و دستورالعمل‌ های فولادی نیز به همین منوال اجرا شود، مسیر صادرات مقاطع فولادی هموار نخواهد شد.

بنابراین، این موضوع می‌ تواند باعث بروز اختلالاتی در بازار آهن داخلی شود. در این شرایط نیز همواره آزاد سازی صادرات فولاد کاری بی‌حاصل است. زیرا، آزاد سازی واقعی صادرات فولاد به معنای اصلاح کلیدی نرخ نیما، بازگشت تعهد ارز صادراتی و سیاست‌ های انقباض پولی و دستورالعمل‌ های جاری فولاد می ‌باشد که باید تمامی آن ها انجام شوند تا آزاد سازی صادرات فولاد معنی پیدا کند. هر زمان که مسیر صادرات مقاطع فولادی هموار شود، به همان میزان قیمت محصولات فولادی نیز تغییر خواهند کرد. به همین خاطر نمی ‌توان پیش بینی قطعی و دقیقی را از قیمت محصولات در روزهای آتی به عمل آورد. 

 


قیمت محصولات فولادی در بورس کالا 


در بورس کالا نیز نرخ اغلب محصولات فولادی دارای روند نزولی هستند و معاملات نیز در این بازار بدون رقابت و همچنین با افت همراه است. به نحوی که در روز گذشته معاملات بازار آهن اسفنجی در بورس کالا با رکود همراه بود و شاهد معاملات آرام و غیر رقابتی بودیم. همچنین، در بورس کالا روز گذشته قیمت میلگرد نیز با افت همراه بود و همچنین میزان معاملات آن نیز در حالت رکودی به سر می ‌برند. در حال حاضر حجم معاملات تمامی محصولات عرضه شده در بورس کالا اعم از میلگرد، انواع ورق ‌ها، آهن اسفنجی و...، در پایین ‌ترین سطح خود قرار دارند.

اما، نه تنها خریداران در بازار داخلی؛ بلکه، در بورس کالا نیز فعلاً دست نگه داشتند و منتظرند تا در آینده چه اتفاقی برای محصولات فولادی و قیمت آن ها خواهد افتاد. تولید فولاد خام در کشورهای دیگر در سال جاری با رشد همراه بوده است. به طوری که تولید فولاد خام در کارخانه‌ های ترکیه با رشد همراه بودند. تولید فولاد خام در کارخانه‌ های ترکیه حدوداً به ۹ و نیم میلیون تن رسیده که در مقایسه با سال گذشته، نشان دهنده افزایش ۲۸ درصدی آن می ‌باشد. علاوه بر ترکیه، در کشورهایی مثل چین نیز شاهد رشد سالانه تولید فولاد خام هستیم. در کشورهای دیگر نیز قیمت محصولات فولادی دارای روند نزولی و یا با ثبات هستند.


خلاصه مطلب 
ما در این بخش تلاش کردیم تا شما را با کاهش قیمت محصولات فولادی علی الخصوص میلگرد تیرآهن مطلع سازیم. در حال حاضر دلایل بسیار زیادی وجود دارند که تاثیر مستقیم و غیر مستقیمی بر کاهش نرخ محصولات فولادی گذاشتند که یکی از مهم ‌ترین آن ها کاهش قیمت دلار می‌ باشد. اگر تصمیم به خرید آهن آلات را دارید و یا می ‌خواهید از قیمت روزانه آن ها مطلع شوید، می ‌توانید با همکاران ما در فولاد فیدار ارتباط برقرار کرده و از آن ها یاری بگیرید. 


 

ارتباط در واتس اپ

ارتباط در واتس اپ