فولاد فيدار

دوگانگی قیمت آهن آلات در بازار

دوگانگی قیمت آهن آلات در بازار

قیمت آهن آلات در بازار داخلی روند نزولی را در پیش گرفتند؛ اما در بورس کالا روندی صعودی دارند که این موضوع باعث دوگانگی قیمت ‌های آهن آلات شده است. پیش بینی می ‌شود که با رفع قطعی برق در شهریور ماه، شرایط به حالت عادی بازگردد و اوضاع بازار فولاد نیز بهبود پیدا کند. پس از انتخابات ریاست جمهوری، عمده قیمت آهن آلات روند نزولی را در پیش گرفتند که برای آشنایی کامل با نرخ کنونی محصولات فولادی در بازار آهن و بورس کالا در ادامه مطلب با ما همراه باشید. 


قیمت آهن آلات پس از انتخابات ریاست جمهوری در بازار داخلی 

قیمت تیرآهن | قیمت میلگرد | فولادفیدار


بر اساس آمارها و گزارش ‌ها قیمت آهن آلات پس از انتخابات ریاست جمهوری روند نزولی را در پیش گرفته‌ اند. قیمت میلگرد و تیرآهن که در طی روزهای گذشته افزایش پیدا کرده بودند، در این روزها شاهد افت نرخ این محصولات هستیم. به طوری که قیمت میلگردهای ساده و آجدار در تعداد زیادی از شرکت ‌ها و مبادی ‌های فروش بین ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومان کاهش پیدا کردند. این در حالی است که همچنان مشکلات تامین برق صنایع فولادی ادامه دارد و باید قیمت ‌ها افزایشی می ‌شدند؛ اما، نرخ محصولات کاهش یافته ‌اند.

قیمت میلگرد در اغلب کارخانه ‌ها در محدوده ۲۶۴۰۰ الی ۲۷۵۰۰ تومان قرار گرفته است. نرخ این محصول در برخی از کارخانه‌ ها نیز با ثبات همراه مانده و کاهش و افزایشی برای آن گزارش نشده است. قیمت تیرآهن‌ ها نیز در کارخانه ‌های مختلف و مبادی ‌های فروش بین ۵۰ الی ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافتند. 
این کاهش قیمت در اغلب کارخانه ‌ها مخصوصاً کارخانه ذوب آهن اصفهان گزارش شده است. اما، با این حال تعدادی از کارخانه ‌های تولید کننده تیرآهن نرخ محصولات خود را بدون کاهش و افزایش اعلام کردند. نرخ سایر محصولات فولادی نیز به تبعیت از قیمت میلگرد روند نزولی را در پیش گرفتند. به طور مثال: قیمت انواع ورق ‌های سیاه، قیمت انواع ورق ‌های گالوانیزه، قیمت انواع ورق ‌های استیل، قیمت انواع ورق ‌روغنی و... در تعداد زیادی از کارخانه ‌های تولید کننده با کاهش ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومانی اعلام شدند.

اما با این حال کارخانه ‌هایی مثل فولاد مبارکه نرخ محصولات خود را ثابت اعلام کردند. قیمت روز پروفیل ‌های آهنی، قیمت روز پروفیل‌ های صنعتی، قیمت روز پروفیل ‌های مبلی و سایر پروفیل ‌ها نیز بدون تغییر در بازار داخلی عرضه شدند و هیچ یک از کارخانه ‌ها افزایش و یا کاهش قیمت را در پروفیل‌ ها اعمال نکردند. 
قیمت روز انواع نبشی‌ ها، قیمت روز انواع سپری‌ ها و قیمت روز انواع ناودانی ‌های ایرانی و اروپایی نیز در کارخانه‌ های مختلف بین ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومان کاهش یافتند. البته قیمت نبشی و ناودانی در کارخانه ناب تبریز ثابت اعلام شده است. نرخ روز انواع لوله ‌های داربستی، نرخ روز انواع لوله ‌های مانیسمان و سایر لوله‌ ها نیز در اغلب کارخانه ‌های تولید کننده و مبادی‌ های فروش ثابت باقی ماندند. به طور کلی پس از انتخابات ریاست جمهوری بازار آهن فولاد در رکود به سر می ‌برد و نوسانات جزئی در نرخ محصولات فولادی مشاهده شده است.

التهابات بازار تحت تاثیر انتظارات مثبت ناشی از انتخابات و مهار قیمت دلار قرار گرفته که این موضوع باعث کاهش این التهابات شده است. به طوری که قیمت دلار در محدوده که در محدوده ۶۱ هزار تومان قرار گرفته بود. در با آغاز این هفته در محدوده ۵۸ هزار تومان قرار گرفت و کاهش قیمت دلار تاثیر مستقیمی بر کاهش نرخ آهن آلات گذاشت. 


قیمت کنونی محصولات فولادی در بورس کالا 

قیمت تیرآهن  | قیمت میلگرد فولادفیدار
انتخابات ریاست جمهوری و کاهش انتظارات تورمی باعث شده که قیمت آهن در بازار آزاد نیز کاهش پیدا کنند. اما در بورس کالا پس از انتخابات ریاست جمهوری شاهد افزایش قیمت آهن اسفنجی و شمش فولادی بوده ‌ایم. این موضوع باعث شده که بازار آهن و فولاد دچار دوگانگی و دوراهی قیمت ‌ها شود. براساس آمارها و گزارش‌ ها در روزهای آغازین هفته تقاضا برای شمش در بورس کالا افزایش یافته بود که این موضوع توانست نرخ شمش را در بورس کالا افزایش دهد.

اما فعالین این حوزه اعتقاد دارند که در بازار آهن رکود تا پایان مرداد ماه ادامه خواهد داشت که این موضوع تحت تاثیر عواملی مثل قطعی برق صنایع فولادی، محدودیت نقدینگی و کمبود تقاضا قرار دارند و می ‌توانند رکود را در بازار آهن شدت دهند. اما فعالین و کارشناسان حوزه آهن پیش‌ بینی می‌ کنند که از شهریور ماه با رفع شدن قطعی برق صنایع، شرایط به حالت عادی باز می ‌گردد. 
در حال حاضر فعالین و کارشناسان حوزه آهن در انتظارند که دولت جدید چه تصمیماتی در رابطه با رونق صادرات فولاد و تسهیل قوانین صادراتی و... خواهد گرفت. علاوه بر این رفع تحریم ‌ها، اصلاح قیمت گذاری در بورس کالا، حذف واسطه‌ ها نیست. اگر در تصمیمات دولت جدید اعمال شود، قیمت آهن آلات را تحت تاثیر قرار خواهد داد. آمارها و گزارش ‌ها از جزئیات معاملات شمش فولادی در بورس کالا حاکی از آن است که در هفته سوم تیر ماه حجم معاملات شمش فولادی تقریباً ۲۱ درصد نسبت به هفته دوم تیر ماه کاهش یافته است.

به طوری که تا به امروز در هفته سوم تیر ماه حدوداً ۷۳ درصد از شمش ‌های عرضه شده به فروش رسیدند. در حالی که در هفته دوم تیر ماه حدوداً ۹۴ درصد از شمش ‌های فولادی عرضه شده در بورس کالا معامله شده بودند. حجم عرضه شمش نیز در مقایسه با هفته دوم کاهش یافته است. به طوری که در این هفته حدوداً ۲۳ درصد نسبت به هفته دوم شمش فولادی با کاهش همراه بوده است. اما با وجود کاهش تقاضا و کاهش حجم عرضه نرخ شمش فولادی در بورس کالا حدوداً ۷/. افزایش پیدا کرده است. 
هم اکنون قیمت شمش فولادی در بورس کالا در هر کیلوگرم حدوداً به ۲۲۸۵۰ تومان رسیده است. پیش بینی می‌ شود که نرخ شمش در چند هفته آینده نیز افزایش یافته و در هفته آینده حدوداً ۳۰۰ الی ۶۰۰ تومان افزایش پیدا کند. اما، این در حالی است که پیش بینی می ‌شود قیمت میلگرد حتی ۱۰۰ هزار تومان نیز افزایش پیدا نکند و روند کاهشی آن در بورس کالا نیز ادامه داشته باشد. در تعطیلی ‌های مذهبی هفته آینده نیز تقاضا برای شمش همچنان با رکود همراه خواهد بود.

اما پیش‌ بینی می‌ شود که تا پایان مرداد ماه شاهد افزایش تقاضا برای تمامی محصولات فولادی مخصوصاً شمش فولادی در بورس کالا باشیم. البته برخی از کارشناسان و تحلیلگران بازار آهن اعتقاد دارند که تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نوسانات چشمگیری در بازار آهن داخلی و بورس کالا رخ نداده است. پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قیمت ‌ها روند کاهش یا افزایشی چشمگیری نخواهند داشت و بهترین فرصت برای خرید هر یک از زیر مجموعه‌ های آهن آلات به شمار می‌ آید. 
کشورمان ایران با برخورداری از ذخایر غنی سنگ آهن پتانسیل بالقوه ‌ای برای تبدیل شدن به یکی از قطب ‌های اصلی تولید صادرات در جهان را دارد. اما، مسیر دستیابی به این جایگاه با چالش‌ های متعددی همراه بوده و مستلزم بهره‌گیری هوشمندانه از فرصت‌ های پیش رو می‌ باشد. اگر ایران بتواند به یکی از قطب‌ های اصلی تولید صادرات سنگ آهن تبدیل شود،

می ‌تواند تاثیرات مثبتی در ابعاد مختلف ایجاد کند. از جمله مهم ‌ترین این تاثیرات مثبت شامل: توسعه زیرساخت ‌ها، ارزآوری و بهبود تراز تجاری، تحرک اقتصادی، انتقال تکنولوژی، ارتقای دانش فنی و توسعه مناطق محروم و کاهش نرخ بیماری و اشتغال زایی برای تمامی افراد کشور عزیزمان ایران را دارد. اما، چالش ‌های پیش روی صنعت سنگ آهن ایران قرار دارند که شامل: تحریم ‌های بین‌ المللی، مشکلات زیرساختی، چالش‌ های زیست محیطی، نوسانات قیمت جهانی و... می ‌باشند. 


خلاصه مطلب 
نرخ محصولات فولادی هم اکنون در بازار آهن و بورس کالا دوگانگی یافته ‌اند و در بورس کالا با افزایش و در بازار داخلی با کاهش همراه هستند. پیش بینی می ‌شود که تا پایان مرداد ماه نیز این روند کاهشی قیمت‌ ها در بازار داخلی ادامه داشته باشد و بهترین فرصت برای خرید آهن آلات به شمار می ‌آید. اگر شما عزیزان متقاضی خرید آهن آلات هستید و می‌ خواهید با کیفیت ‌ترین محصولات را با نرخی مقرون به صرفه خریداری کنید، می ‌توانید با همکاران ما در فولاد فیدار ارتباط برقرار کنید. 

ارتباط در واتس اپ

ارتباط در واتس اپ