فولاد فيدار

پیش بینی قیمت آهن آلات در هفته سوم تیر ماه 1403

پیش بینی قیمت آهن آلات در هفته سوم تیر ماه 1403

بازار آهن و فولاد داخلی در شرایطی قرار گرفته بود که به خاطر انتخابات دور دوم ریاست جمهوری نرخ اغلب محصولات روندی افزایشی را در پیش گرفته بودند. به طوری که قیمت انواع میلگردهای ساده و آجدار در طی یک ماه گذشته حدوداً ۲۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرده که این موضوع تاثیر مستقیمی بر افزایش سایر محصولات فولادی نیز گذاشته است.

تقاضا در بازار آهن همچنان در رکود به سر می ‌برد و تقاضای سرمایه ‌ای گزارش نشده است. در حال حاضر نمی‌.توان پیش بینی دقیقی از نرخ آهن آلات در روزهای آتی داشت و باید منتظر ماند که کدام یک از کاندیداها رئیس جمهور خواهند شد. برای اطلاع از نوسانات اخیر بازار آهن و پیش‌بینی‌ های مربوطه به این حوزه در ادامه مطلب با ما باشید. 


تحلیل و بررسی قیمت محصولات فولادی در بازار آهن 


آمارها گزارش ‌ها نشان دهنده افزایش قیمت اغلب زیر مجموعه‌ های آهن آلات در طی هفته ‌های گذشته بودند و پیش ‌بینی می ‌شود که پس از انتخابات نیز این افزایش قیمت ادامه داشته باشد. قیمت میلگرد در مقایسه با سایر محصولات افزایش و رشد بیشتری داشته است. به طوری که در طی یک ماه گذشته حدوداً ۲۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است. در بازار داخلی ریسک زیادی وجود دارد که همین موضوع باعث شده که تقاضای سرمایه ‌ای به صفر برسد.

در پایان هفته گذشته نرخ میلگرد مجدداً افزایش پیدا کرده و بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان در هر کیلوگرم این محصول رشد داشته است. این افزایش قیمت در پایان هفته گذشته تقریباً در تمامی کارخانه ‌های تولید کننده و شرکت ‌ها و مبادی‌ های فروش گزارش شده است. هیچ یک از کارخانه ‌های تولید کننده میلگرد مثل: نیشابور، میانه، ابرکوه، سیرجان و...، نرخ این محصول را با کاهش و یا ثبات اعلام نکرده ‌اند. میانگین قیمت میلگرد در این روزها در محدوده ۲۷۵۰۰ الی ۲۸۵۰۰ تومان قرار دارد. 

قیمت تیراهن | فولادفیدار | قیمت میلگرد


قیمت تیرآهن ‌ها نیز روندی مشابه به میلگرد دارند که در طی یک ماه گذشته بین ۲۰ الی ۲۰۰ تومان در هر شاخه افزایش پیدا کردند. در پایان هفته گذشته برخی از کارخانه ‌ها که تعدادشان بسیار اندک بود، نرخ تیرآهن‌ ها را با ثبات اعلام کردند. اما سایر کارخانه‌ ها و شرکت ‌ها و مبادی‌ های فروش نرخ تیرآهن را افزایش دادند. قیمت انواع ورق ‌های سرد و گرم اعم از: قیمت ورق سیاه، قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق‌ روغنی، قیمت ورق‌ رنگی و...، بین ۱۰۰ الی ۸۰۰ تومان افزایش پیدا کردند.

این افزایش قیمت در برخی از کارخانه ‌ها بیشتر و در برخی دیگر کمتر بوده است. اما، هیچ یک از آن ها نرخ ورق ‌های سرد و گرم را کاهش ندادند. قیمت روز انواع نبشی‌ ها و ناودانی‌ های ایرانی و اروپایی در پایان هفته گذشته در برخی از کارخانه ‌ها بین ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومان افزایش یافتند. اما، این افزایش قیمت شامل حال تمامی کارخانه ‌های تولید کننده نبشی و ناودانی نبوده و تعداد دیگری از آن ها نرخ این محصول را ثابت نگه داشتند. 


قیمت روز انواع پروفیل ‌ها مثل: پروفیل‌ های مبلی، پروفیل ‌های گالوانیزه و... در تعداد زیادی از کارخانه ‌ها ثابت اعلام شدند. اما، تعداد دیگری از کارخانه ‌های تولید کننده پروفیل نرخ این محصول را بین ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومان افزایش دادند. انواع لوله ‌های درزدار و بدون درز نیز در پایان هفته گذشته بدون تغییر قیمت ماندند. اما، در طی یک ماه گذشته این محصولات نیز روندی افزایش را در پیش گرفته بودند. دلایل بسیاری نیز برای افزایش قیمت آهن آلات در طی چند وقت گذشته وجود داشتند که مهم ترین آن ها واکنش روانی بازار به نتایج انتخابات ریاست جمهوری می ‌باشد.

علاوه بر این موضوع، قیمت دلار در بازار ارز نیز تاثیر مستقیمی بر نرخ محصولات فولادی دارند که در هفته گذشته روند افزایشی را در پیش گرفته بود و به کانال ۶۲ هزار تومان نیز رسیده بود. برخی از تحلیلگران پیش بینی می‌ کنند که پس از مشخص شدن رئیس جمهور، نرخ محصولات فولادی همچنان افزایش پیدا می ‌کنند. اما در سمت مقابل برخی از تحلیلگران و کارشناسان اعتقاد دارند که با مشخص شدن نتایج ریاست جمهوری نرخ محصولات فولادی روندی ثابت و یا کاهش در پیش خواهند گرفت. 
 

زیرا در حال حاضر تشدید قطعی و سهمیه ‌بندی برق در صنعت فولاد یکی از عواملی است که باعث ایجاد چالش ‌ها و نوسانات قیمتی در بازار آهن شده است. روند تولید با قطع شدن برق و سهمیه بندی آن مختل شده و میزان تولیدی محصولات فولادی نیز به طور قابل توجهی کاهش یافته است. به همین خاطر عرضه آهن آلات در بازار آهن داخلی با افت شدیدی همراه بوده که این موضوع باعث شده تعادل عرضه و تقاضا در بازار داخلی و بورس کالا به هم بخورد و در نتیجه نرخ محصولات افزایش یابند. 


بررسی قیمت محصولات فولادی در بورس کالا 

قیمت ورق سیاه | فولادفیدار
بر اساس آمارها و گزارش‌ها بازار بورس کالا نیز در طی هفته ‌های اخیر نوسانات قیمتی بسیاری را پشت سر گذاشته و نرخ اغلب محصولات در آن روندی افزایشی را در پیش گرفته ‌اند. در بازار بورس کالا تعادل عرضه و تقاضا به هم خورده و مواد اولیه با کمبود شدیدی همراه بودند که این موضوع باعث تشدید گرانی ‌ها در این بازار شده است. البته کمبود مواد اولیه خط تولید شمش و تختال را نیز تحت تاثیر قرار داده و اثرات منفی را بر آن ها گذاشته است.

شمش که ماده اولیه محصولات و مقاطع تبدیل به شمار می ‌آید، با کمبود شدیدی همراه بوده و این موضوع باعث شده که نرخ محصولات پایین دستی به ویژه میلگرد تیراندن تحت تاثیر قرار بگیرند. قیمت آهن اسفنجی شمش میلگرد و تیرآهن در بورس کالا در مقایسه با سایر محصولات افزایش چشمگیری داشتند. به طوری که نرخ پایه آهن اسفنجی در طی هفته گذشته حدوداً ۱۲۲۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که بیانگر افزایش یک دهم درصدی نرخ این محصول می  ‌باشد. 


قیمت پایه شمش نیز حدوداً دو و نیم درصد افزایش پیدا کرده و در پایان هفته گذشته به ۲۲۱۵۰ تومان به ازای هر یک کیلوگرم رسیده بود. به همین خاطر حجم زیادی از عرضه‌ها در بورس کالا نیز با این افزایش قیمت‌ ها معامله شدند و هر یک از آن ها حدوداً با رشد یک الی دو و نیم درصد به فروش رسیدند. قیمت شمش در بورس کالا با احتساب مالیات و هزینه حمل و نقل به ۲۶ هزار تومان نیز رسیده بود و قیمت نهایی در نهایی میلگرد در بورس کالا نیز حدوداً ۲۸ هزار تومان شده بود.

اما سایر محصولات فولادی در هفته گذشته در بورس کالا مثل: ورق سیاه، پروفیل ‌ها، ورق ‌های آهنی و...، تقریباً ثابت ماندند و افزایش قیمت چشمگیری برای آن ها گزارش نشده است. در این حوزه رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد بهرام سبحانی خواستار اصلاح سیاست ‌های ارزی و کاهش فاصله ارز نیمایی با بازار آزاد شده است. بهرام سبحانی بیان کرده که ظرفیت تولید فولاد باید حدود ۵۵ میلیون باشد و برای دستیابی به برنامه تولید ۵۰ الی ۵۵ میلیون تولید فولاد از برنامه مربوطه عقب نیستیم و رشد مورد نظر تا حد زیادی تحقق یافته است. 
لذا با ظرفیت ‌های ایجاد شده برای تولید فولاد و بهره ‌برداری از این ظرفیت نیاز به سرمایه‌ گذاری در سایر بخش ‌های کشور می باشد. فولاد به عنوان مهم‌ ترین صنعت توانسته توسعه و رشد پیدا ‌کند که صنایع مرتبط نیز باید توسعه یابند. در صورتی که در بخش معادن گاز و برق و... سرمایه ‌گذاری به موقع انجام شود و مسیر برای توسعه و تولید این صنایع هموارتر شود، ظرفیت تولید فولاد نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

اما یکی از چالش ‌های اصلی صادرکنندگان فولاد این است که باید ۱۰۰ از ارز حاصل از صادرات خود را به عرض نیمایی تبدیل کنند که این موضوع موجب مشکلاتی بر صادرات فولاد کشور شده است. در حال حاضر فاصله قیمت ارز آزاد با ارز نیمایی بسیار زیاد می ‌باشد و هزینه‌ های بسیاری را برای صادرکنندگان در بر دارد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. لذا، باید سیاست ‌های ارزی اصلاح شده و فاصله قیمت ارز آزاد با ارز نیمایی در دولت چهاردهم کاهش پیدا کند. 


خلاصه مطلب 
در حال حاضر نرخ اغلب محصولات فولادی و مواد اولیه تولید کننده فولاد چه در بازار داخلی و چه در بورس کالا با روند افزایشی همراه هستند و کاهش چندانی برای آن ها گزارش نشده است. صنعت فولاد در انتظار تعیین ریاست جمهوری کمبود ریاست جمهوری بوده و نمی ‌توان پیش بینی دقیقی از نرخ محصولات فولادی در روزهای آتی داشت. شما عزیزان برای اطلاع دقیق از نرخ آهن آلات می‌ توانید با همکاران ما در فولادفیدار ارتباط برقرار کرده و یا به طور روزانه به سایت ما سر بزنید. 


 

ارتباط در واتس اپ

ارتباط در واتس اپ