فولاد فيدار

افزایش قیمت آهن در عین کمبود تقاضای خرید

افزایش قیمت آهن در عین کمبود تقاضای خرید

با بررسی های انجام شده در طی روزهای اخیر می توان پی برد که بازار آهن روندی نسبتا آرام دارد؛ اما، این به معنی نداشتن نوسان در بازار آهن نیست. برخی از زبرمجموعه های آهن آلات در طی روزهای گذشته دچار افزایش قیمت شدند که این افزایش در عین کمبود تقاضای خرید می باشد. در واقع، اکثر محصولات عرضه شده در بازار آهن در هفته گذشته  تقاضای چندانی نداشتند. برای کسب اطلاع در رابطه با این موضوع و آشنایی بیشتر با این مسئله بهتر است تا در ادامه مطلب همراه ما باشید.


بررسی روند قیمت‌ روز آهن در بازار 


همان گونه که بیان شد، بازار آهن در طی روزهای گذشته روند نسبتا آرام و ثابتی داشت. اما، در عین حال برخی از محصولات در بازار آهن دارای روندی افزایشی هستند که این افزایش جزئی می باشد. البته برخی از مبادی های فروش محصولات را با کاهش به فروش رسانده اند. در بازار ارز نیز نرخ دلار دارای روندی افزایشی بوده است و کانال ۵۰ هزار تومان را رد کرده است. البته، در پایان روز گذشته نرخ دلار کاهش یافت و به ۴۹ هزار تومان رسید. لازم به ذکر است تا بدانید که افزایش نرخ برخی از محصولات در بازار آهن به خاطر کاهش تولید ورق گرم و سرد رخ داده است. علاوه بر این، عدم تامین انرژی برای صنایع استراتژیک و کاهش تولید ورق  آن ها نیز به نوبه خود باعث بروز چنین اتفاقی شده است‌.
در رابطه با میلگرد بهتر است تا بدانید که در طی روز گذشته اغلب مبادی های فروش قیمت روز این محصول را ثابت و بدون کاهش یا افزایشی اعلام کردند. البته این روند ثابت برای تمامی مبادی های فروش نبود و برخی از آن ها قیمت روز میلگرد را بین ۵۰ الی ۲۰۰ تومان افزایش دادند. برخی از کارخانه ها نیز قیمت انواع میلگرد را با افزایش به فروش رساندند. به نحوی که کارخانه میلگرد نیشابور محصولات خود را با افزایش ۲۰۰ تومانی تقریبا ۲۴ هزار و ۵۱۰ تومان اعلام کرد. کارخانه ذوب آهن اصفهان نیز انواع میلگردهای خود را با افزایشی جزئی ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام کرد.
لازم به ذکر است تا بدانید که نرخ تیرآهن نیز دارای نوسانات زیادی بود و در طی روزهای گذشته مدام در حال افزایش یا کاهش بود. به نحوی که نرخ تیرآهن در کارخانه ظفربناب در برخی از سایزها دچار افزایش قیمت بود که این افزایش قیمت تقریبا ۲۰۰ تومانی بوده است. سایر محصولات نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در برخی از مبادی های فروش با افزایش همراه بوده اند. به طوری که نرخ روز انواع نبشی ها، نرخ روز انواع ناودانی های ایرانی، نرخ روز انواع ناودانی های اروپایی، نرخ روز انواع سپری ها و... همگی با افزایش ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومانی همراه بوده اند. این افزایش علاوه بر مبادی های فروش در کارخانه های تولید کننده نیز مشاهده شده است. به خاطر بسپارید که کارخانه نبشی ناب تبریز برخی از نبشی های خود را در ضخامت های خاص با افزایش قیمت به فروش رسانده است.
انواع ورق ها نیز اعم از: ورق سیاه، ورق اسیدشویی، ورق آجدار و سایر ورق های گرم همگی عمدتا نرخی ثابت داشتند. اما، با این حال، برخی از مبادی های فروش و یا کارخانه های تولید کننده قیمت ورق های ذکر شده را تقریبا ۲۰۰ الی ۸۰۰ تومان افزایش داده اند. به نحوی که کارخانه فولاد مبارکه  نرخ روز ورق سیاه را  در طی روز گذشته تقریبا ۸۰۰ تومان افزایش داده است. ورق شیروانی نیز در طی روزهای گذشته تقریبا با ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان افزایش همراه بوده است‌. اما، ورق گالوانیزه در سمت مقابل تمامی ورق های سرد و گرم بوده و در طی روژ گذشته دچار کاهش قیمت شده است. واقع، نرخ روز ورق گالوانیزه بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است. 
به خاطر داشته باشید که قیمت روز انواع قوطی آهن، قیمت روز انواع پروفیل سبک، قیمت روز انواع پروفیلZ  و سایر پروفیل ‌ها با افزایش قیمت 200 تا 500 تومانی همراه بوده است. اما، برخی از کارخانه های تولید کننده نرخ این محصولات را  با ثبات به فروش رسانده اند. البته نرخ روز پروفیل در کارخانه نیکان با افزایش ۵۰۰ تومانی همراه بوده که این افزایش در برخی از ضخامت ها بوده است و شامل حال تمامی آن ها نمی شود. لازم به ذکر است تا بدانید که قیمت روز پروفیل با این افزایش قیمت در هر یک کیلو به ۳۵ هژار تومان رسیده است. پروفیل سازی تهران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در ضخامت ۲ میلی متری حدودا ۳۰۰ تومان افزایش یافت و در هر یک کیلو ۳۶ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شده است.
نرخ روز انواع لوله ها نیز همانند: قیمت لوله داربست، قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله صنعتی و سایر لوله‌ های درزدار و بدون درز نیز در اغلب مبادی های فروش با ثبات همراه بوده اند‌. برخی از افراد اعتقاد دارند که علت اصلی این افزایش قیمت به خاطر انتشار خبری مبنی بر کاهش میزان تولید ورق گرم و سرد می باشد. به خاطر بسپارید که در طی ماه های اخیر محدودیت های برق خسارت ها و آسیب های زیادی به صنایع فولادی زده است که این تداوم محدودیت ها سبب شده تا فعالین این حوزه نگران روزهای آتی باشند. لذا، برای رفع اغلب مشکلات جدی باید مسئولین مربوطه درصدد تامین انرژی برای واحد های صنعتی استراتژیک بوده و این مسئله را در اولویت قرار دهند. در غیر این صورت به احتمال زیاد قیمت ها در روزهای آینده به شدت افزایش یافته و تاثیرات منفی را در سایر بازارها ایجاد خواهد کرد.
خلاصه مطلب
ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا هر یک از شما عزیزان را با وضعیت کنونی بازار آهن که نشان دهنده افزایش قیمت نسبی محصولات فولادی و در عین حال نبود تقاضای خرید می باشد‌. به عبارتی دیگر می توان گفت که این افزایش به وجود آمده در حالی است که تقاضای مناسبی و قابل توجهی برای محصولات فولادی در بازار اهن و بازار بورس کالا وجود ندارد. لذا، اگر می خواهید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید و یا برای خرید محصولات فولادی اقدام کنید، می توتنید با همکاران ما در فولاد فیدار در ارتباط باشید


 

ارتباط در واتس اپ

ارتباط در واتس اپ