فولاد فيدار

افت قیمت آهن و تقاضای مصرفی در بازار 

افت قیمت آهن و تقاضای مصرفی در بازار 

در هفته ‌ای که گذشت شاهد کاهش قیمت و اصلاح تدریجی نرخ آهن آلات در بازار آهن بوده ‌ایم. این کاهش قیمت در روز گذشته، باعث شده تا شاهد افت تقاضای مصرفی نیز در بازار آهن باشیم. البته، تقاضای مصرفی و سرمایه ‌ای از هفته های گذشته در بازار آهن با رکود همراه بودند که با این وضعیت، به عمق رکود آن افزوده شد. نرخ دلار از اول هفته با روندی کاهشی همراه بوده به نحوی که در پایان روز در بازار آزاد نرخ دلار ۵۵۵۰۰ تومان اعلام شده است. به دنبال اصلاح قیمت‌ ها می ‌توان گفت که اصلی ‌ترین محصول این روزها در بازار آهن که میلگرد است نیز در اغلب کارخانه‌ ها و مبادی ‌های فروش تقریباً بین ۱۰۰ تا ۶۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است‌. برای آشنایی بیشتر و اطلاع از قیمت کنونی قیمت‌ ها در بازار آهن و بورس کالا، در ادامه مطلب همراه ما باشید.


وضعیت کنونی قیمت ها در بازار آهن

قیمت تیرآهن | فولادکو


در هفته ‌ای که گذشت قیمت اغلب آهن آلات روندی اصلاحی را در پیش گرفته ‌اند که به دنبال اصلاح قیمت ‌ها، تقاضای مصرفی نیز با کاهش چشمگیری مواجه شده است. به نحوی که قیمت آهن و اغلب زیر مجموعه ‌های آن، بین ۱۰۰ تا 1000 تومان کاهش یافته‌ اند. به طور مثال: قیمت میلگرد در اغلب کارخانه ‌های تولید کننده، شرکت ‌ها و مبادی ‌های فروش بین ۱۰۰ تا ۶۰۰ تومان کاهش یافته و در روز گذشته با این قیمت به فروش رسیده ‌اند. کارخانه نیشابور، کارخانه امیرکبیر، میانه و... این کاهش قیمت را در میلگردهای آجدار و ساده خود اعمال نموده ‌اند. به طوری که قیمت میلگرد در کارخانه نیشابور در برخی از سایزها در هر یک کیلو حدودا، ۲۴۲۱۰ هزار تومان اعلام شده است که بیانگر کاهش ۲۰۰ تومانی قیمت آن ها می ‌باشد. در کارخانه امیرکبیر نیز قیمت برخی از میلگردها ۲۴۷۰۰ تومان اعلام شده و در کارخانه میانه نیز قیمت میلگردهای ساده و آجدار در برخی سایزها ۲۴۵۰۰ تومان بیان شده است که نشان دهنده کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی قیمت در این دو کارخانه می ‌باشد. 
علاوه بر این، قیمت تیرآهن نیز در اکثر مبادی ‌های فروش، شرکت ‌ها و یا حتی در تعدادی از کارخانه ‌های تولید کننده با کاهش همراه بوده است. نرخ تیرآهن نیز از میلگرد پیروی کرده و قیمت آن در کارخانه ذوب آهن اصفهان تقریباً ۳۰ تا ۱۰۰ تومان کاهش را تجربه کرده و با نرخ جدید در روز گذشته به فروش رسیده است. اما، با این حال برخی از کارخانه ‌ها و مبادی‌ های فروش نرخ تیرآهن‌ های سایزهای مختلف را بدون کاهش  یا افزایش، با ثبات نسبی اعلام نمودند. سایر محصولات فولادی نیز مثل: نبشی، سپری، ناودانی ایرانی یا حتی ناودانی اروپایی هم عمدتا در تعدادی از کارخانه‌ های تولید کننده مانند: نبشی ناب تبریز، با کاهش ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومانی قیمت معامله شدند. همچنین، قیمت روز انواع پروفیل ‌ها نیز از روند قبلی خود پیروی نکرده و از اول هفته تا به امروز، شاهد اصلاح قیمت قوطی پروفیل در بازار داخلی بوده ‌ایم. به نحوی که قیمت روز پروفیل مبلی، قیمت روز پروفیل صنعتی، قیمت روز پروفیل در و پنجره و... عمدتاً در تعدادی از کارخانه ‌ها و مبادی ‌های فروش بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کردند. علاوه بر این، قیمت روز انواع ورق‌ ها نیز در تعدادی از کارخانه ‌ها مثل فولاد مبارکه و اکسین بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان کاهش یافتند.

قیمت تیرآهن | فولادکو
اصلی ‌ترین این ورق ‌ها شامل: ورق سیاه، ورق گالوانیزه و ورق روغنی می ‌باشند؛ اما، در سمت مقابل قیمت ورق رنگی و ورق شیروانی در تعدادی از شرکت ‌ها، مبادی‌ های فروش و یا حتی تعدادی از کارخانه ‌های سازنده بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کردند. به طور کلی انواع ورق‌های سرد و گرم روندی اصلاحی را از ابتدای هفته تا به امروز در پیش گرفتند. علاوه بر این، قیمت انواع لوله‌ ها مثل: قیمت لوله مبلی، قیمت لوله داربستی، قیمت لوله مانیسمان و سایر لوله ‌های درزدار و بدون درز در برخی مبادی ‌ها و کارخانه‌ ها بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان کاهش را گزارش نمودند. رشد هیجانی و چشمگیر قیمت دلار در دو هفته گذشته موجب شده بود تا قیمت آهن آلات تحریک شده و تقریباً در تمامی زیر مجموعه ‌های آهن در بازار داخلی، شاهد افزایش قیمت باشیم. اما، از ابتدای هفته تا به امروز شاهد اصلاح این روند افزایشی در بازار داخلی بوده ‌ایم. به نحوی که در اغلب زیر مجموعه ‌های آهن کاهش قیمت گزارش شده و پیش بینی می ‌شود که در بلند مدت این اصلاح قیمت ادامه داشته باشد. البته، ممکن است که برخی از مولفه ‌ها به صورت ناگهانی رخ داده و مجدداً با افزایش قیمت ‌ها مواجه شویم. 


قیمت محصولات فولادی در بورس کالا


بر اساس آمارها و گزارش‌ هایی که از بورس کالا به دست رسیده می‌ توان گفت که روز گذشته تقریباً ۱۷۸ هزار و 938 تن شمش بلوم در این بازار عرضه شده ‌اند که از این میزان تقریباً ۱۹۸ هزار و 684 تن تقاضا برای آن ها به ثبت رسیده است. نرخ پایه شمش بلوم در روز گذشته در بورس کالا در هر کیلو تقریباً ۱۹۸۷۸ تومان برآورد شده است که این نرخ به راحتی نشان دهنده کاهش قیمت آن می ‌باشد. همچنین، میزان عرضه این شمش نیز در بورس کالا کاهش یافته است؛ لذا، می‌ توان گفت که در این روزها تقریباً هم در بازار آهن داخلی و هم در بازار بورس کالا، شاهد کاهش قیمت و شاهد کاهش معاملات هستیم. زیرا، نوسانات متعددی در بازارها وجود داشتند که به یکباره باعث شدند تا قیمت آهن در این بازارها افزایش یابد که این افزایش قیمت هیجانی بوده و به نوعی حباب بازار تلقی می‌ شدند. 
آهن اسفنجی نیز در روز گذشته نسبت به هفته گذشته، با کاهش قیمت همراه بوده و قیمت آن در هر کیلو به ۱۴ هزار تومان رسیده است. کاهش عرضه همزمان با افزایش انتظارات تورمی و همچنین رونق بازار ارز و محصولات فولادی در بازار داخلی باعث شده بود تا قیمت آهن اسفنجی در نیمه دوم دی ماه تا هفته گذشته رونق زیادی پیدا کند. اولین روز هفته نیز معاملات آهن اسفنجی زیاد بود و میانگین قیمت آن به ۱۴۴۰ تومان رسیده بود که در روز گذشته این افزایش قیمت دیگر گزارش نشد و شاهد اصلاح قیمت آهن اسفنجی بوده‌ ایم. اما قیمت شمش در بورس کالا در روز گذشته با افزایش قیمت همراه بوده و از جو کلی قیمت‌ ها تبعیت نکرده است. دلیل اصلی افزایش قیمت شمش در بورس کالا انتشار اوراق سپرده با بهره ۳۰ درصدی می ‌باشد که باعث تحریک قیمت شمش شده است. 
به طوری که قیمت شمش تقریباً با رشد ۵.۴ درصدی همراه بوده و با احتساب میانگین می ‌توان بیان کرد که نرخ آن به ۲۰۱۷۷ تومان رسیده است. اما، پیش بینی می ‌شود که در روزهای آینده قیمت شمش نیز به تبعیت از جو کلی بازار روندی کاهشی را در پیش بگیرد. علاوه بر این، قیمت میلگرد آجدار در بورس کالا تقریبا ۲۳۵۰۰ تومان اعلام شده که به خاطر کاهش قیمت دلار و افت تقاضا در بازار داخلی، شاهد کاهش قیمت این محصول نیز بوده‌ ایم. لذا، با توجه به مولفه‌ هایی که در قیمت ‌ها اثر می‌ گذارند، می ‌توان پیش بینی کرد که تا پایان سال عوامل مختلفی می ‌توانند منجر به اصلاح قیمت ‌ها در هر دو بازار شوند. از جمله اصلی ‌ترین این مولفه ‌ها نبود نقدینگی در واحدهای تولیدی، نوسانات بازار منفی، نزدیک شدن به پایان سال، کاهش تولید، کاهش تقاضا، کاهش نرخ دلار و... اشاره کرد. 
خلاصه مطلب
ما در این بخش از مطلب تلاش کردیم تا شما را با افت قیمت و تقاضای مصرفی در بازار آهن و بورس کالا مطلع سازیم. در وضعیت کنونی تقریباً تمامی زیر مجموعه ‌های آهن مثل: میلگرد، تیرآهن 14، انواع ورق‌ ها، نبشی، ناودانی و... روندی اصلاحی را در پیش گرفته ‌اند. در سمتی دیگر نیز نرخ آهن اسفنجی، میلگرد آجدار و... در بورس کالا روندی کاهشی را در پیش گرفته اند و با کاهش قیمت و تقاضای مصرفی و سرمایه ای چشمگیری همراه هستند. بر اساس پیش‌ بینی ‌ها، این اصلاح قیمت در روزهای آتی نیز ادامه خواهند داشت که دلایل مختلفی بر این موضوع اثرگذار هستند. برخی از این دلایل شامل: نبود نقدینگی در واحدهای تولیدی ،کاهش تولید، کاهش تقاضا و همچنین اصلاح قیمت دلار در بازار ارز، می ‌باشند. اگر سوال دیگری در این زمینه دارید و یا می ‌خواهید برای خرید آهن آلات اقدام نمایید، می‌ توانید با همکاران ما در فولاد فیدار ارتباط برقرار کرده و از آن ها در این زمینه یاری بگیرید. 


 

ارتباط در واتس اپ

ارتباط در واتس اپ