• 021 66313156

    با ما در تــــماس باشیـــد

  • فولاد فیدار

فولاد فيدار

خط تولید ناودانی

خط تولید ناودانی

ناودانی نیز یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی در ساخت پروژه‌های ساختمانی و صنعتی است و به جهت کاربرد آن در استحکام قسمت‌های حساسی چون تیرها, ستون‌ها, خرپاها, بادبندها, اسکلت یا قاب‌های اصلی سازه‌های فولادی صنعتی و ساختمانی باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد لذا لازم است که در کلیه مراحل تولید آن, دقت و نظارت کافی به عمل آید.

 

فرایند تولید ناودانی

فرآیند تولید ناودانی شباهت زیادی به نبشی دارد با این تفاوت که سطح مقطع ناودانی یو شکل یا سی شکل است که بستگی به میزان انحنا و خم ورق دارد که این خود موجب تفاوت‌ها و بروز ویژگی‌هایی فیزیکی خاص در نوع و کاربرد آن می‌شود.
 همانند نبشی, ناودانی نیز دارای دو نوع ناودانی فابریک و ناودانی پرسی است که فرآیند تولیدشان با یکدیگر فرق دارد.قیمت ناودانی های مختلف باهم متفاوت هستند.

 

تولید ناودانی گرم

بدین صورت که ناودانی فابریک با نورد فولاد از آغاز کار دارای شکل اصلی بوده و فقط از ضخامت آن کم شده و به طول آن افزوده می‌شود و دارای دو نوع ناودانی فابریک گرم و ناودانی فابریک سرد است که تفاوت آنها در شرایط و مراحل نورد شمش فولادی است یا می‌توان گفت که ناودانی گرم فقط مراحل نورد گرم را طی کرده (با اعمال حرارتی بیش از 9260 درجه سلسیوس یا 1100 درجه سانتی‌گراد) و بلافاصله سرد می‌شود که همین امر موجب کاهش قابل‌توجهی در کیفیت آن می‌شود

 

تولید ناودانی سرد

درحالی‌که ناودانی سرد, پس از طی مراحل نورد گرم, فرصت دارد تابه آرامی سرد شده و تحت عملیات نورد سرد به تلورانس‌های مورد نظر, با ابعاد دقیق‌تر برسد و بنابراین از کیفیت و دقت بهتری در ابعاد و سایزها, برخوردار است. فرآیند تولید ناودانی در ایران در کارخانه های مختلف طبق استانداردهای گوناگون صورت می‌گیرد که بسته به نوع ناودانی متفاوت است چنانچه ناودانی سبک بیشتر تحت استاندارد روسیه Gost 8240.1997 تولید می‌شود و ناودانی سنگین تحت استاندارد اروپایی DIN EN 1026-1. پس همان‌طور که ملاحظه می‌کنید ناودانی بر اساس وزن نیز می‌تواند به دودسته ناودانی سبک و ناودانی سنگین دسته بندی شود که تفاوت آنها در استاندارد تولیدی‌شان است که باعث بروز ویژگی‌های خاص بالطبع کاربردهای خاص می‌شود. برای دریافت قیمت نبشی به صفحه این محصول مراجعه کنید.

 

تولید ناودانی

 

ناودانی به دلیل دارا بودن سطح مقطع خاص که متشکل از یک جان در وسط و دو بال در طرفین است می‌تواند از تنوع بیشتری نسبت به نبشی برخوردار باشد بدین صورت که اگر حالت بال‌ها نسبت به یکدیگر موازی باشد محصول تولیدی ناودانی بال موازی است و در غیراینصورت یعنی وجود زاویه یا انحنایی بین بال‌ها, محصول تولیدی, ناودانی شیب دار است که هردو نوع جزء ناودانی ساده به شمار می‌آیند.

 

خط تولید ناودانی مشبک

امروزه برای تولید سازه‌های فولادی سبک و مستحکم فولادی نوع دیگری از ناودانی نیز تولید می‌شود که دارای سوراخ‌ها یا شبکه‌هایی درجان وبال‌هاست که به ناودانی مشبک معروف است و با وجود این شبکه‌های متوالی, وزن قطعات کاهش یافته است. ماده اولیه تولید ناودانی مشبک بیشتر ورق گالوانیزه است که به دو صورت گرم و سرد ارائه می‌شود و بیشتر در ساخت قفسه‌های محکم فولادی سبک از آن استفاده می‌شود یا به طور کلی سازه‌هایی که دو مؤلفه استحکام و سبکی به طور همزمان در آنها حائز اهمیت است.

ناودانی اغلب در ساخت پل‌ها, اسکلت کامیون‌ها و ماشین آلات صنعتی, چارچوب صنایع و بناهای ساختمانی, تأسیسات دریایی و ... کاربرد دارد که به صورت تکی یا جفتی و گاهی به شکل قوطی در قاب‌ها و پایه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در پروژه‌های عظیم صنعتی به ناودانی‌هایی باضخامت بیشتر نیاز است که از ناودانی‌های UNP یا ناودانی اروپایی بهره می‌برند که به دلیل ضخامت بالا, دارای وزن بیشتری هم هست و بیشتر از کشورهای ترکیه و چین در سایزهای بین 40 تا 400 وارد کشور شده و در جایگاه‌های خاص مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

 

@ fooladfidar

021 - 66313156